Последни новини
На този имейл можете да се свързвате с нашия данъчно-правен консултант: consult@defakto.bg
Home / Казуси / Право на шест заплати и при ранно пенсиониране

Право на шест заплати и при ранно пенсиониране

Defakto.bg Въпрос: Работя над 14 години в една фирма. Имам 36 години стаж, но не ми достига възраст. След консултации със специалисти разбрах, че мога да се пенсионирам при условията за  раннно пенсиониране, но аз предпочетох да продължа  да работя.  При това положение имам ли право на от шест заплати от работодателя?  М.Енева,София

 Отговор: Ако отговаряте на условията за  ранно пенсиониране, имате право на парично обезщетение от шест заплати. Това  обезщетение обаче се заплаща само при прекратяване на трудовия  договор.

С последните промени в  Кодекса за социално осигуряване ( Държавен вестник, бр.61 от 2015 г. ) бе записано право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер. Това са случаите, при които работниците и служителите имат необходимия осигурителен стаж за тази пенсия, но не им достига възраст до 12 месеца. В този случай пенсията се  пенсията се намалява  с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст, включително и непълен.  Промените в КСО  допълниха с нова ал.4 чл. 222 от Кодекса на труда, според която работодателят дължи обезщетение в размер на шест или две бутни трудови възнаграждения на работниците или служителите, ако отговарят на условията за ранно пенсиониране. Разпоредбата е в сила от 1 януари тази година.

Законът обаче запази правилото,  че това  обезщетение се дължи само при прекратяване  на трудовия договор,  независимо от основанието за това.  То се изплаща дори когато уволнението е резултат  на дисциплинарно наказание.   Друго задължително условие за плащане на  обезщетение от шест заплати е работниците и  служителите да са  работили при същия работодател през последните 10 години от трудовия си стаж.   Ако стажът е по-малък, обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за срок от 2 месеца.

Това обезщетение може да се изплаща само веднъж.

От 1 януари 2015 г. бе отменена разпоредбата на чл. 94, ал. 2 от Кодекса за социално осигуряване, според която за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст беше необходимо лицето да преустанови упражняването на трудова дейност и осигуряването му да бъде прекратено. Това означава, че работник или служител, който е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, може да се пенсионира, без да прекратява трудовия си договор.

Важно е да се знае, че в случаите като този, описан от нашата читателка, правото на обезщетение по чл. 222, ал. 3 и ал.4 (нова) от КТ не се губи. Но пенсионерът, който е избрал да остане на работа, следва да го получи към датата на прекратяване на трудовото правоотношение, а не към момента, когато придобива право на пенсия.

Пенсиите се отпускат от датата на придобиване на правото, ако заявлението с необходимите документи е подадено в 6-месечен срок от тази дата. Ако документите са подадени след изтичане на 6-месечния срок от придобиване на правото, пенсиите се отпускат от датата на подаването им.

 

About Лилия Христовска

Вижте също

Eвропейският парламент даде зелена светлина на Европейската прокуратура

 На своя пленарна сесия в четвъртък Европейският парламент гласува „за“ създаването на Европейска прокуратура с  …

Забраната да се работи в конкурентна фирма след напускане, няма правна стойност

Предстои ми да започна работа в нова фирма с по-добро заплащане. В едно от условията …

One comment

  1. Моля, за помощ…..имам предизвестие за прекратяване на трудов договор поради придобито право на пенсия за прослужено време и възраст….имам стаж в това предприятие над 35 години….през това време предприятието е сменяло неколкократно името си…като предпоследно беше дъщерна фирма на дружеството…след решение на ръководството от дъщерната фирма през 2009 г. ни прехвърлиха в към фирмата майка, но ни накараха да напишем молби за прекратяване на трудовия договор и от следващия ден ни назначиха към фирмата-майка. През тези години съм ползвала отпуск в размер на 23 дни, толкова колкото се полага за непрекъснат трудов стаж над 20 години, на фиша ми е изписано стаж във фирмата 35 г., общ трудов стаж 40,6 г. И сега се оказва че нямам право на 6 заплати при пенсиониране….като имате в предвид, че всички пенсионирали се допреди 2-3-4-5 години при същите условия като мен са се пенсионирали с обезщетение 6 заплати… аз съм първата която ощетяват с 2-те заплати….35 години не съм напускала тази сграда, 35г. и това работно място ….и сега това……..Посъветвайте ме как да постъпя, моля

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *