Последни новини
На този имейл можете да се свързвате с нашия данъчно-правен консултант: consult@defakto.bg
Home / Избрано / Болничният не удължава предизвестието за прекратяване на договора

Болничният не удължава предизвестието за прекратяване на договора

Defakto.bg

ВЪПРОС: Когато един  работник е получил предизвестие за прекратяване на трудовия договор, може ли да ползва болничен? Това ще отложи ли  прекратяването на договор? Ще бъде ли изплатен отпускът по болест?  Л.Г., София

ОТГОВОР: Когато работник или служител е получил предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, няма пречка да  ползва отпуск за временна неработоспособност. Предизвестието не се удължава със срока на временната неработоспособност. По време на предизвестието може да бъде разрешен и друг вид платен или неплатен отпуск от работодателя. И в тези случаи срокът на отпуска не удължава предизвестието.

Трудовият договор се прекратява с изтичането на срока на предизвестието и работодателят е задължен да издаде заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, както и да впише това в трудовата книжка.

Отпускът за временна неработоспособност се разрешава от здравните органи. Когато работникът или служителят е заболял по време на предизвестие и излезе в отпуск по болест, той все още се намира в трудово правоотношение с работодателя. Така че като осигурено лице следва да получи обезщетение за временна неработоспособност.

Паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест се изплаща от първия ден на настъпването до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

Трябва да се има предвид, че когато временната неработоспособност е настъпила преди прекратяване на срочни трудови и служебни правоотношения, договори за военна служба и договори за управление и контрол на търговски дружества, паричното обезщетение се изплаща за не повече от 30 календарни дни след прекратяване на правоотношенията или договорите.

Но и в тези случаи, ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, обезщетението се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.

Справка: чл. 335, ал. 2, т. 1 от Кодекса на труда, чл. 42, ал. 1 и ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване.

 

About De Fakto

Вижте също

Три НПО до ПАСЕ: Не си затваряйте очите, независимостта на съдебната власт е половинчата!

        Три неправителствени организации (НПО) изразяват недоволство от  препоръките, залегнали в проекторезолюция …

Калоян Топалов: Не абдикирам, изпълних обещаното, стига ми!

Остана ли, ще се превърна в съдебна номенклатура Аз и екипът ми изпълнихме всички дадени …

One comment

  1. Здравейте искам да ви попитам тъи като съм в изпитателен срок от днес съм в предизвестие за напускане мога ли да си взема болничен до края на предизвестието или не

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *