Последни новини
Home / Законът / Не могат да ви наказват с удръжки от заплатата

Не могат да ви наказват с удръжки от заплатата

Defakto.bg

 

%d0%ba%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%ba%d1%81-%d0%bd%d0%b0-%d1%82%d1%80%d1%83%d0%b4%d0%b0Тодор Капитанов, юрист, КНСБ

Често ни питат: „Може ли работодателят да ми удържа част от заплатата, ако закъснявам за работа?“

Отговорът е следният:

Работодателят не може да прави удръжки от трудовото възнаграждение при закъснение за работа. Налагането на подобни „глоби“ е грубо нарушение на трудовото законодателство.

Наказанията, които работодателят може да налага при нарушаване на трудовата дисциплина, са забележка, предупреждение за уволнение и уволнение. В закона не съществува дисциплинарно наказание „удръжка от заплатата при закъснение за работа“.

Принципът е, че без съгласието на служителя, не може да се прави удръжки от трудовото му възнаграждение. Изключение са само изрично посочените в закона случаи. Удръжки се допускат само за: получени аванси; надвзети суми вследствие на грешка; данъци; осигурителни вноски; запори.

Справка: Член 188, чл. 210, ал. 4 и чл. 272 от Кодекса на труда.

 

Авторът е  изпълнителен секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор

 

About De Fakto

Проверете също

Европейската комисия въвежда годишно наблюдение за върховенството на закона във всички държави от ЕС

Европейската комисия въвежда  годишни доклади за състоянието на върховенството на закона във всички държави от …

Обвиниха петима от фонд „Земеделие“, включително зам.-директор

От шестимата арестувани при вчерашната шумна акция в централата на фонд „Земеделие“ петима са станали …

Един коментар

  1. Александър

    А когато служителят „наказва“ работодателя с глоби от касата му какво казва закона?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.