ВЪПРОС: Каква е разликата между време на разположение и дежурство на служител, който работи по трудов договор. Отчитат ли се като работно време и за кое как се плаща? Има ли уредба по тези въпроси? Т. Д. от Плевен
ОТГОВОР: Дежурствата и времето на разположение по трудов договор са уредени в трудовото законодателство. Дежурства могат да се въведат в различните отрасли в зависимост от тяхната специфика за определени категории работници и служители. Дежурството представлява специфична организация на работата при подневно или сумирано отчитане на работното време при спазване изискванията на Кодекса на труда относно междудневната и междуседмичната почивка. Категориите работници и служители за отрасъла и формата на отчитане на работното време се утвърждават от министъра на труда и социалните грижи по предложение на съответното министерство.
Дежурството се отчита и плаща като труд, положен в работно време.
През времето на разположение работникът или служителят се намира в състояние на готовност незабавно щом бъде извикан, да изпълни трудовите си задължения. Това изпълнение на трудовите задължения е извън работното време на конкретния служител за разлика от дежурството. Времето на разположение не се отчита като работно време, но се заплаща.
За времето, през което работникът или служителят е на разположение на работодателя и се намира извън територията на предприятието в място, уговорено между тях, се заплаща допълнително трудово възнаграждение за всеки час или за част от него в размер не по-малък от 0,10 лв. А фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд според чл. 3, ал. 4 от наредбата.
В този смисъл има и практика на Министерството на труда и социалната политика.
Справка: Наредба №2 от 22.04.1994 г. за реда за установяване на задължение за дежурство или за разположение на работодателя, чл. 10 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.