Последни новини
Home / Законът / Парламентът прие изменения и допълнения в Закона за достъп до обществена информация

Парламентът прие изменения и допълнения в Закона за достъп до обществена информация

Defakto.bg

DSC0377999111[1]Александър Кашъмов

На 26 ноември 2015 г. бе приет на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). С измененията се подобряват разпоредбите, свързани с предоставяне на обществена информация, както и режимът на т.нар. повторно използване на информация от обществения сектор. Текстовете бяха формулирани с участието на Програма достъп до информация.

Разширява се възможността за електронен достъп. Записват се 17 категории информация, които институциите са длъжни да публикуват в интернет, на мястото на досегашните четири (чл.15 ). Един от тези случаи се отнася до информация, която е предоставена повече три пъти по заявления. Създава се изискване да се публикува онлайн и информацията от обществен интерес, която трябва да се съобщава по инициатива на органите на власт (чл.14 ). Ръководителите на администрациите се задължават да приемат списъци с допълнителни категории информация, подлежаща на оповестяване в интернет. Въвеждат се срокове за публикуване и наказания за неизпълнение на задължението.

Администрацията няма да може да изисква електронни подписи на заявленията, изпратени по електронна поща. Записва се обаче изрично задължение да предоставя документи и по електронен път или чрез препращане към интернет адрес, на който са качени. В тези случаи няма да се подписва протокол за предоставяне на информацията. Гражданите ще могат да подават заявления и чрез специална платформа, на която ще се публикуват решенията по тях и дадената информация.

Мълчанието на попитано трето лице няма да се приема за несъгласие да се предостави засягаща го информация, както досега, а за съгласие.

Основна цел на измененията бе да се подобри повторното използване на информация от обществения сектор, в съответствие с Директива 2013/37/ЕС. Задължението да се предоставя информация по този ред се разширява, като към досегашните задължени субекти – държавни органи и публичноправни организации, се прибавят библиотеки, музеи и архиви. Изяснява се определението на понятието „публичноправна организация“, което включва и контролирани от държавата и общините търговски дружества.

Институциите и организациите ще публикуват информация в отворен машинночетим формат в правителствен портал „отворени данни“. Този формат дава възможност за лесно обработване на информацията за търговски и нетърговски цели.

Ограниченията за повторно използване на информация съответстват на предвидените в директивата и българското законодателство. В случаите на търговска и производствена тайна институциите и организациите са длъжни да правят преценка за надделяващ обществен интерес от преодоляване на защитата.

About Лилия Христовска

Проверете също

Агенцията по вписванията: Руската църква е на руското посолство. МП: не сме компетентни да оповестяваме чии храмът

Руската църква е собственост на руското посолство. Това съобщиха от Агенцията по вписванията след запитване …

Задържаният с подкуп съдия от Търговище е временно отстранен от длъжност

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) отстрани временно от длъжност съдията от Окръжен съд …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

five × two =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.