Предстоящата външна експертиза от страна на Европейската комисия над българската прокуратура ще обхваща проверка на механизмите за влияние, както и дали има институционални предпоставки за това, заяви министър Екатерина Захариева в четвъртък. По думите й за идването на европейските експерти прокуратурата е уведомена.
Захариева очаква експертите да пристигнат в България до март, за да могат да участват при изготвянето на първия етап от промените в Закона за съдебната власт, чийто срок е 22 март.
„Надяваме се до края на годината да има поне няколко анализа“, заяви министърката. По-рано, вчера, тя уточни, че разходите за мониторинга на евроекспертите ще бъдат поети от ЕС. Министърът на правосъдието не вижда проблем във възможността България и Румъния да бъдат отделени в мониторинговия механизъм на Европейската комисия. Тя припомни 2012 г., когато София е настоявала да бъде отделена, тъй като нейният доклад е бил по-позитивен.
„Ние имахме същите искания, каквито има в момента Румъния, защото докладът им определено е по-позитивен, така че това не е нищо ново“, каза Захариева. Тя обясни, че докладите са два и винаги ЕК е подчертавала, че препоръките са различни и когато едната държава е готова, за нея ще бъде прекратен механизмът за сътрудничество и проверка.
„Ние наистина тази година трябва да се постараем, да се вземем в ръце и да си направим реформите и това, което те искат от нас“, заяви министърът.