Последни новини
Home / Законът / Прехвърляне на дялове и фирми – само с печат на нотариус

Прехвърляне на дялове и фирми – само с печат на нотариус

Defakto.bg

Комплекс от мерки срещу „кражбите на фирми“ и оздравяване на предприятия, изпаднали в неплатежоспособност, предвижда проект за промени в Търговския закон, публикуван в петък за обществено обсъждане на сайта на Министерството на правосъдието. Това съобщиха от ведоствения пресцентър.

По отношение на злоупотребите с търговски дружества се въвежда задължението за нотариално удостоверение на подписа и съдържанието на документи, с които се прехвърлят предприятия и дружествени дялове.

Наличието на тези реквизити задължително ще се проверяват от длъжностните лица по регистрация в Агенцията по вписванията и при искане за вписване на решенията: от Общите събрания на ООД; за промяна на дружествения договор и съдружници; приемане на годишния отчет; разпределяне на печалбата; намаляване и увеличаване на капитала; избор на управител; решения за придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях.

Проверката ще се прави в Информационната система на нотариусите, до която служителите на Търговския регистър ще имат достъп.

„С предлаганото изменение се въвежда по-строга форма за валидност – едновременно удостоверяване на подписи и съдържание, подобно на пълномощните за разпореждане с недвижими имоти, при която форма на нотариално удостоверяване задължително остава екземпляр от документа при нотариуса. Това, от своя страна, би действало като превенция срещу съставяне на неистински документи, които стоят в основата на подобни измамни схеми, а от друга страна тази форма ще улесни доказването при евентуален спор или ще улесни наказателното преследване, защото оригинал на оспорения документ ще се съхранява при нотариус“, пише в мотивите към законопроекта.

Според вносителите предложенията не целят оскъпяване или препятстване на свободното договаряне, а сигурност за бизнеса.

В отговор на препоръките на Европейската комисия от 12 март 2014 г. за нов подход към фалита и несъстоятелността на предприятията, се предлагат повече и по-ефективни мерки за предотвратяване обявяването в несъстоятелност, чрез оздравяване на предприятието, включително и когато е налице реална опасност от неплатежоспособност.

Създадена е нова част пета в Търговския закон с наименование „Производство по стабилизация на търговец”, в която се регламентира възможността за постигане на споразумение, преди откриване на производството по несъстоятелност, с цел да се договори преструктуриране на задълженията, да се създадат условия за оздравяване и стабилизация на предприятието и продължаване на дейността му.

Изключена е възможността стабилизация да се открие за търговец, който е създал преимуществено задължения към свързани лица, както и към публично предприятие, което упражнява държавен монопол или е създадено със специален закон, банка и застраховател, предвид специфичната им уредба.

Производството по стабилизация се открива след подаване на молба от търговеца до съда. Той я разглежда и ако констатира, че са налице основанията за откриване на производство по стабилизация, се произнася с определение, което подлежи на обявяване в Търговския регистър заедно със списък на кредиторите, приложен към молбата за откриване на производството.

 

 

About De Fakto

Проверете също

ВКС отхвърли касационно обжалване на Агенцията по вписванията, осъдена за загубени имоти заради неин гаф

  Върховният касационен съд  недопусна до касационно обжалване жалба на  Агенцията по вписвания срещу осъждане …

Проф. Янаки Стоилов: От юридическа гледна точка въпросът за референдум за еврото все още не е приключил

Парламентът не може чрез бездействие да решава такива въпроси, категоричен е Янаки Стоилов Защо никой …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.