В четвъртък Европейският парламентът гласува проект за обновяване на европейските служби по заетостта („мрежата EURES“) с база данни за търсещи работа и свободни работни места из целия Европейски съюз. Целта е
да се подпомогне борбата с безработицата чрез по-добро напасване на търсенето и предлагането на пазара на труда.
Осъвременените правила, вече договорени със Съвета, ще засилят ролята на социалните партньори и ще се концентрират повече върху трансграничните региони и младите хора.
Обновеният портал на EURES ще може автоматично да съчетава автобиографии с подходящи обяви за работа. Също така всички обяви за работа, публикувани от обществените служби за заетост е държавите членки, ще бъдат достъпни в целия ЕС на интернет портала.
Евродепутатите одобриха постигнатия компромис с представителите на държавите членки с 576 гласа „за“, 56 „против“ и 21 „въздържал се“. Хайнц К. Бекер (ЕНП, Австрия), който беше докладчик на Парламента, каза по време на дебата: „В някои страни в ЕС виждаме високи равнища на безработица, докато другаде има 2 млн. незаети позиции поради липса на квалифицирана работна ръка. В първия етап на разширяването си платформата EURES може да улесни достъпа до стотици свободни работни места. В последствие това може да се разшири до 1,4 милиона позиции.“
Автоматичното съчетаване на обяви за работа с кандидатури ще бъде безплатно за работниците. По отношение на заетост, заплащане и други условия на труд не трябва да има дискриминация на основата на тяхната националност. Достъпът на лица с увреждания ще бъде осигурен.
Преговарящите от името на Парламента успяха да разширят мрежата, като предложиха членство и на частни организации, ако те предлагат услуги и за работниците, и за работодателите. Те също така прокараха изменения, които засилват трансграничните пазари на труда.
Евродепутатите въведоха изключение от задължението за трансгранично публикуване на стажовете и професионалните практики, финансирани от държавата, поради разликите в образователните системи и активните политики на пазара на труда на различните държави членки.
Следващи стъпки
След като беше гласуван от Парламента, регламентът остава да бъде официално одобрен от Съвета на министрите. Той ще влезе в сила, след като бъде публикуван в Официалния вестник на ЕС, а държавите членки ще имат две години, за да въведат в сила промените.