Нормата на чл.143, ал.4 от АПК е справедлива норма ( бел.ред ,_ в нея се казва, че когато съдът отхвърли оспорването или оспорващият оттегли жалбата, подателят й заплаща всички направени по делото разноски, включително минималното възнаграждение за един адвокат, съгласно наредбата по чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата). Но тази норма е изкривена от общността на съдиите от Върховния административен съд. В Тълкувателно решение №3/13.05.2010 на Общото събрание на съдиите от от I и II колегия на ВАС решиха: „В случаите, в които съдът отхвърли оспорването или оспорващият оттегли жалбата си, страната дължи заплащане на разноски за юрисконсултско възнаграждение, когато административният орган е представляван от юрисконсулт в съдебно-административното производство.“
Тоест, в името на народа върховните съдии позволиха да бъдат ограбвани гражданите от Топлофикация, например , представлявана от свой служител, който получава заплата по трудов договор и не му се дължи хонорар за защита пред съда. Тоест, съдиите решиха, че държавата е по-равна от гражданите.
А, къде остава достойнството на личността по чл.4, ал.2 от Конституцията, която е изнудена да плаща рекет на държавата. Ако изпълнителната власт се толерира от съдебната власт, то къде е народният суверенитет и каква му е функцията, след като профила на българската парламентарна република носи белези на една тиранична държава?
Още по темата Манолова скъси такса „юрисконсулт“, окончателното й отпадне зависи от Конституционния съд