Последни новини
Home / Законът / Кунева иска имотни декларации и от гаджетата на властта*

Кунева иска имотни декларации и от гаджетата на властта*

Defakto.bg

Политиците и висшите чиновници вече ще трябва да декларират имуществото и доходите не само на съпруг и съпруга, но и на лица, с които са във фактическо съпружеско съжителство. Това предвижда новият вариант на антикорупционния закон, който в сряда е бил обсъден на оперативно заседание на кабинета. Следващата седмица ще бъде приет и официално.

В антикорупционния закон за първи път се записва дефиниция за съжителството.

Според нея то възниква, ако двама души живеят заедно повече от 2 г.

По-късно през деня вицепремиерката Меглена Кунева представи проекта и на депутатите от ГЕРБ, АБВ, РБ и Патриотичния фронт.

Запазва се задължението за деклариране имуществото и доходите и на ненавършили пълнолетие деца на хората от висшите етажи на властта, обясни тя по време на парламентарния блицконтрол.

От 5 на 10 хил. лева се вдига прагът за деклариране на чужди вещи, които се ползват от хората от властта. Ще се описват и платени курсове и образование над тази сума.

Шефът на единния антикорупционен орган – националното бюро, и неговите четирима заместници, ще се избират от Народното събрание. Те, както и служителите на бюрото ще бъдат подлагани на тестове с детектор на лъжата.

Запазва се възможността в бюрото да бъдат подавани и проверявани анонимни сигнали

за корумпирани чиновници.

Ще се разглеждат обаче само тези, подкрепени с доказателства, увери Кунева. Именно анонимките бяха една от причините внесеният от нея първи вариант на закона да бъде бламиран от парламента. Били предвидени и допълнителни гаранции срещу злоупотреби, ще се прави и предварителна проверка.

Разширен е кръгът на лицата, заемащи висши държавни длъжности, които ще бъдат проверявани – включени са висшият военен състав и шефовете на ключови за икономиката агенции, каза Кунева. Тя обясни, че всички редови служители също ще подлежат на антикорупционни проверки, но те ще се извършват от съответните инспекторати. В момента на проверка подлежали над 100 хиляди души, а 70% от случаите били дребни. В парламента Кунева обясни още, че новият закон касае само висшите публични длъжности, на които са около 15 000 души, плюс магистратите, които са около 5000.

В антикорупционното бюро ще се влеят сегашните БОРКОР, Комисията за конфискация на незаконното имущество и звеното на Сметната палата, което обработва имуществените декларации на политиците.

20 000 лв. разминаване между разходите и приходите на политик или висш чиновник ще са достатъчни срещу него да започне задълбочена проверка, предвижда предложеният проектозакон. В първоначалния вариант сумата бе 10 000 лв.

Променя се и процедурата по отнемане на незаконно придобито имущество. Предлага се „значителното несъответствие“ между имуществото и нетния доход да е 120 000 лв., а не както досега – 250 хил. лева. Ако проверката докаже такава разлика между декларирано и притежавано имущество, тръгва процедура по отнемане.

Националното бюро срещу корупцията ще може да изисква отпадане на банкова, данъчна и застрахователна тайна за проверяваните. Ще има и достъп до кредитния регистър.

* Материалът е препечатан от в. „24 часа“

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.