След повече от три часа заседание с 11 гласа „за” и един „против” Конституционният съд, отхвърли идеята на министър Москов за подялба на медицинската помощ в основен и допълнителен пакети, които щяха да се актуализират веднъж годишно с наредба на министъра на здравеопазването. Тя бе заложена в чл. 45, ал.2 от Закона за здравното осигуряване, който бе обявен за противоконституционен, защото разпоредбата е твърде неясна. Според конституционните съдии критериите, по които се определя кое заболяване в кой пакет да влезе, трябва да са уредени в закона. Конституцията не е пречка медицинскaта помощ да бъде разделена в различни пакети, но това трябва да става по ясни критерии, описани в закона, въз основа на които различните заболявания и лечението им да се разпишат подробно в наредба. Така, на този етап, няма да има болести, за които ще се чака за лечение, и такива, за които незабавно ще се оказва медицинска помощ, ако пациентите имат пари или заболяването е социално значимо. Против е гласувал съдията Филип Димитров.
Единодушно, с 12 на 0, КС обаче е отхвърлил искането на опозицията да бъде обявена за противоконституционна и разпоредбата в закона, според която държавата е освободена от плащане на пълния размер на вноските на осигуряваните от нея лица. В закона остава да действа текстът, че до 2026 г. държавата като осигурител на определени групи граждани ще заплаща ( ученици до 18 г, студенти до 26 г., докато учат, хора на социални помощи и др) 55 % от минималната база за здравно осигуряване. Тоест, половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се.
Солидното мнозинство, с което разпоредбата е запазена подсказва,че съдът е предпочел да не връща стария текст в закона, който не предвиждаше задължения за държавата да стигне пълния размер на осигурителна вноска в бъдеще.
В четвъртък ще бъдат готови мотивите на съдия докладчика Стефка Стоева. Те ще бъдат публикувани в сайта на съда.