„Подкрепяме усилията за създаването на обща правна рамка на ниво Европейски съюз, която да хармонизира националните норми в борбата в тероризма“. Тази позиция е изразила министърът на правосъдието Екатерина Захариева, на заседанието на Съвета на ЕС „Правосъдие и вътрешни работи” в Брюксел.
Захариева благодарила на колегите си от останалите държави-членки за интензивната работа по отношение на борбата с тероризма, съобщи правосъдният пресцентър. „България подкрепя общия подход като доказателство на едно ползотворно сътрудничество и единна воля за въвеждането в най-скоро време на Директивата в националните законодателства. При борбата с тероризма водещо е доверието между държавите-членки на Европейския съюз“, е казала Захариева. Очертала е и някои различия в позициите – България е била привърженик на законодателно предложение, в което не е включено пътуването с цел тероризъм и в границите на ЕС. В Българския Наказателен кодекс вече има такъв текст, който не прави разлика между пътуването в или извън ЕС, е подчертала Захариева. Акцентирала е, че самообучението с цел тероризъм, следва да бъде въведено като отделно престъпление.
Кой покрива разходите за европейската прокуратура
По втората точка, дискутирана от министрите в рамките на формат „Правосъдие” – предложението за Регламент на Съвета за създаване на Служба на Европейския прокурор, министър Захариева е оценила положително напредъка по разпоредбите, отнасящи се до бюджета и финансите, отношенията с партньорите, и статута и функциите на административния директор към Европейската прокуратура. „България силно подкрепя създаването на Служба на Европейския прокурор“, категорична е била Захариева.
Въпросът за бюджета на Службата е свързан не само с ефективността, но с независимостта на прокуратурата, което е ключово, смята министърът. Екатерина Захариева е предложила ясно да бъдат определени оперативните разходи и да бъде изяснен въпросът кога те се покриват от бюджета на ЕС и кога от националните бюджети. Според нея оперативните разходи, свързани с преводи и административен персонал, следва да бъдат за сметка на бюджета на ЕС. По отношение на разходите за разследване, които са за сметка на държавите-членки, възможен подход е въвеждането на определен лимит. При надхвърлянето на този лимит разходите следва да бъдат поемани от бюджета на европейската прокуратура, тогава, когато то е възложено от нея. Захариева е акцентирала, че дискусията за бюджета не бива да спира работата по постигане на съгласие по другите по-съществени текстове, а позицията на България е работа да продължи интензивно и бързо.