Вместо по същество, вицепремиерът Меглена Кунева отговори на критиките на ВКС към антикорупционния закон с обвинения към самия съд.
„За да има добра съдебна система, би трябвало да се мине през изчистване името на съдиите”, обяви Кунева днес, цитирана от БНР.
В становище по закона, известен и като „Кунева” петима върховни съдии предупредиха, че той създава риск от произвол и произвеждане на доносници. Посочиха ред неудачни решения, включително неправомерни намеси в личната сфера на граждани, неясна терминология, допускане на анонимни сигнали и възнаграждения за доносите. Съдиите отбелязаха, че наред с неизяснения докрай термин „необяснимо богатство” законът отваря врата за произвол, неправомерен натиск, политически атаки и популизъм. Една от важните липси в закона, казаха те, е липсата на търговията с влияние, която е вид корупционно или корумпиращо престъпление. Магистратите се обявиха и против предложението да се дават награди за сигнали, защото това стимулира доносничество. Дни преди магистратите, проектът бе критикуван и от „Програма Достъп до информация”.
„Въпросът е в неподписаните сигнали. Те обаче се делят на два вида сигнали: такива, каквито имат доказателство за тяхната истинност, и такива, каквито нямат. Ако си направите труда и отворите страницата на ОЛАФ на Европейската комисия, ще видите много добре разписан прототипа на това, което ние направихме в нашия закон. Там също боравят с неподписани сигнали. Дали един сигнал ще бъде хвърлен в кошчето с всички доказателства за това, че има конфликт на интереси и така нататък, или не, наистина е решение, което трябва да вземе обществото, което трябва да вземе държавата. Ако аз бях на мястото на колегията, по-скоро бих използвала всички възможности, за да се изчисти името на тази достойна професия”, заяви днес Кунева.