Общо 109 703 евро обезщетение ще плати България за емблематичната операция „Октопод“ на вътрешния министър Цветан Цветанов. Това реши Евросъдът по правата на човека в Страсбург по три дела – „Стоянов и други срещу България“ (заведено от братята Пламен и Йордан Стоянови, известни като Дамбовците), „Алексей Петров срещу България“ и „Петров и Иванова срещу България“ (заведено от Антон Петров-Хамстера и Красимира Иванова).
Допуснати са драстични нарушения на четири текста от евроконвенцията – забраната за изтезания (чл.3), презумпцията за невиновност (чл. 6, параграф 2), зачитането на личния и семейния живот (чл. 8) и правото на ефективни средства за защита (чл. 13), категорични са евросъдиите.
Дотук държавата вече плати 94 000 евро за други две знаменити цветанови операции – „Медуза“ и „Касоразбивачите“. Освен за полицейщината, обезщетенията са и за публичните изявления на бившия МВР-шеф, чел присъди преди съда.
Сега дойде ред на най-шумната и първа по време акция „Октопод“, която трябваше да сломи гръбната на организираната престъпност. В ранните часове на 10 февруари 2010 г. маскирани и въоръжени спецполицаи нахлуха в домовете на Алексей Петров, братята Стоянови и други. Шумните арести бяха филмирани, пресцентърът на МВР разпространи кадрите на тръшнатия на земята Алексей Петров. Подобни на случая с Борислав Гуцанов в операция „Медузи“, при нахълтването в дома на Йордан Стоянов въоръжените и маскирани полицаи „неутрализират“ невръстните му дъщери и съпругата. Така е постъпено и със семейството на Пламен Стоянов, двамата братя са изкарани на улицата полуголи.
Дамбовците бяха пуснати от съда още през февруари 2010 г., а арестът оценен като незаконен. Алексе Петров излезе на свобода през октомври 2010 г. Заради започналата процедура и за конфискация, бяха запорирани солидни активи на Дамбовците. Наказателното дело срещу тях вече е прекратено, запорите – отменени.
Самият процес „Октопод“ пък тръгна отначало миналата година след уволнението на Румяна Ченалова.
България е осъдена да плати 50 000 евро обезщетение на Йордан Стоянов и семейството му. Обезщетението за Пламен Стоянов и семейството му е 30 000 евро, като се добавят и общо 5000 евро разноски. Алексей Петров ще получи 6000 евро обезщетение и 3703 евро за разноски. Антон Петров-Хамстера получава 5000 евро, Красимира Иванова – 10 000 евро.