![1740-348x310[1]](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2016/04/1740-348x3101-150x150.jpg)
„Т.е. ще се разследват икономически показатели, а не медицински показатели“, уточни той.
Проблем с качеството на ваксините няма, заяви в събота по Нова телевизия зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шаркков. Той изрази надежда, че прокуратурата ще си свърши работата, за да спрат инсинуациите с ваксините.
Вносът на ваксини за задължителния имунизационен календар у нас се наложи заради системни проблеми с доставките по производствени причини. Така се стига до дарението на 100 000 дози от ваксината „Пентаксим“ от Турция. „Пентаксим“ е ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце, напомни Медиапул.
Към нея България получи и 100 000 опаковки ваксина срещу хепатит B – „Eувакс B“, която макар да е одобрена от СЗО, се оказа, че не може да бъде ползвана у нас и се пази за приложение в извънредни ситуации. Тя е изпратена като бонус, макар, че у нас няма неостиг на ваксини срещу хепатит, тъй като новото поколение ваксини са шествалентни, т.е. освен петте компонента на „Пентаксим“-а съдържат и компонента срещу хепатит В.
В замяна България се задължи да дари на турската страна 5 млн. дози ваксини срещу туберкулоза (БЦЖ), произвеждани у нас.
При избухването на скандала здравното министерство обясни, че дарените от България 5 млн. дози БЦЖ възлизат на 400 000 лева, докато дарените от Турция ваксини „Пентаксим“ – на 1.5 млн. долара. Това е второ разследване срещу здравен министър министър. Жертва заради скандала с вноса на препарата „Тамифлу“ бе първият здравен министър от първия кабинет „Борисов“ Божидар Нанев, който бе освободен от поста заради разследването. Години по-късно Нанев беоправдан.