Последни новини
Home / Избрано / Ако съдът ви възстанови на работа, не подписвате нов трудов договор

Ако съдът ви възстанови на работа, не подписвате нов трудов договор

Defakto.bg

ВЪПРОС: Бях съкратена , но оспорих освобождаването ми от работа и съдът меи възстанови. Трябва ли да подпиша нов трудов договор, за да заема старата длъжност, пита Л.Г. от София.

ОТГОВОР: Не е необходимо да подписвате нов трудов договор, нито пък допълнително споразумение към стария. Министерството на труда и социалната политика (МТСП) изразява становище, че обикновено в практиката се издава заповед за възстановяване, в която се вписва датата на явяване на работа.

Работникът или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна; възстановяване на предишната работа; обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението; поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.

Работодателят може и по свой почин да отмени заповедта за уволнение до предявяването на иск от работника или служителя пред съда.

При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа той може да я заеме, ако в 2-седмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа. Освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.

Когато незаконно уволнен след явяването му в предприятието не бъде допуснат да изпълнява работата си, работодателят и виновните длъжностни лица отговарят солидарно към него в размер на брутното му трудово възнаграждение от деня на явяването му до действителното му допускане на работа.

С влизане в сила на съдебно решение, с което уволнението е признато за незаконосъобразно и работникът е възстановен, се заличават правните последици на уволнението и се счита, че трудовото правоотношение не е било прекратявано. Затова не се подписва нов трудов договор, нито пък се сключва допълнително споразумение към стария.

Важно е да се има предвид, че работникът или служителят се връща на същата длъжност. Ако тази длъжност е съкратена, работодателят е длъжен да я възстанови в щата на предприятието.

Справка: чл. 225, ал. 3, чл. 345, ал. 1 от Кодекса на труда.

About De Fakto

Проверете също

Пловдивските адвокати призоваха ВСС да прекрати процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор, а колегите им да заявят позиция

Бунтовната адвокатска колегия в Пловдив първа протестира срещу обявената номинация на и.ф. Борислав Сарафов за …

Как да пресечем властта на съдебните шефове да узаконяват „ударите “ на прокуратурата срещу „когото трябва“

Божидар Божанов Апелативният съд  преценил, че Конституцията и две решения на Конституционния съд не са …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.