Задължителното гласуване остава. Лидерите на партиите от мнозинството се разбраха гласуването в чужбина да бъде в консулствата и посолствата, но в преходните разпоредби да се запише, че се допускат изключения. Въпросът обаче остава спорен, защото от АБВ предлагат секции да се разкриват само в дипломатическите мисии, след като бъде въведено електронното гласуване, а от Реформаторския блок – да има възможност да се откриват до 50 секции в държава на места извън посолствата и консулства. Идеята на реформаторите е подкрепяна от ГЕРБ, но от Патриотичния фронт засега не са склонни да приемат нито един от вариантите и предстоят още разговори. Според Найден Зеленогорски от Реформаторсикя блок трябва да се запише, че в една страна може да има до 50 секции
„Не искаме да ограничим някого, а да защитим националната сигурност. Ако някой не го е разбрал или смята, че не е важно, е сбъркал“, коментира след срещата лидерът на ВМРО (част от Патриотичния фронт) Красимир Каракачанов. „Не се притесняваме от българите в Америка или Европа, а от хората, които гласуват под диктовката на други държави“, добави той.
Запазено е и решението да има дерегистрация на избиратели, които не са гласували, но това ще става след две неучастия в парламентарни или президентски избори, а не след едно, както беше записано досега.
Квадратчето „Не гласувам за никого“ вече няма да се отчита в полза на големите партии за сметка на малките, обявиха от АБВ.
Премиерът Бойко Борисов излезе от срещата в парламента, без да направи коментар за дискусията, която се е провела. От ДСБ не са взели участие в преговорите.
Междувременно в социалната мрежа „Фейсбук“ се организира протест срещу приетите промени в Изборния кодекс. Той е насрочен за 18.30 часа пред парламента. Според организаторите единствената дума за поправките е арогантност – „правят гласуването задължително, отхвърлят район „Чужбина“, слагат тежки бариери пред гласуването на сънародниците ни зад граница, забраняват провеждането на избори и референдуми заедно, бранят статуквото, анонсираха, че ще „опраскат“ електронното гласуване чрез прибързаното му въвеждане и вероятен дирижиран провал още през тази година.
„#ИскамДаГласувам, #стигатрИКове. Припомняме на депутатите, че суверенът ги е изпратил там, където са сега, и всеки опит технически да орежат правомощията му няма да остане без последици“, предупреждават организаторите на протеста.