Концепциите на двамата кандидати за директор на Националния институт на правосъдието бяха публикувани на страницата на НИП.De Facto Legal ви запознава с уравленските виждания на двамата кандидати по реда на тяхното представяне на 10 май, когато ще защитават позициите си за директор на НИП. Първи ще е Драгомир Йорданов, а втори – Антон Станков.
Кандидатът за директор на Националния институт по правосъдие (НИП) Антон Станков е написал на 15 страници концепцията си, с която ще се състезава за шефския пост в НИП, под мотото
„ Правото е наука за доброто и справедливостта”.
„Искам НИП да стане интелектуален двигател на съдебната реформа” – така бившият правосъден министър вижда бъдещето на института, ако бъде избран за негов директор. „Дейността на Националния институт на правосъдието отчита стремеж към постигане на справедлива, безпристрастна и ефективна съдебна система чрез висок професионализъм на всички, които работят в нея”, казва Антон Станков, но не смята това за достатъчно.
Той предлага интересни нововъведния, които трябва да променят и издигнат ролята и значението на института за съдебната власт.
Занапред обучението в НИП да обхваща не само досегашните „ученици”, а то да се разпростре и върху вещите лица, като съществена част от работата на съдебната система, предлага Станков. Заложил е и на съвместни обучения с адвокати – това, което трябва да знае един младши съдия, трябва да е известно и на младшия адвокат, „защото влизат в една и съща съдебна зала”.
Внимание заслужава и предложението му занапред съдиите, които имат значителен брой отменени дела да бъдат обучавани допълнително, а не просто спрямо тях да се предприемат дисциплинарни мерки.
Акцентът в концепцията на Антон Станков е върху вътрешното преструктуриране на НИП – защото, според него НИП не е създаден да бъде само обучителен център. Кандидатът предлага да бъде създадено аналитично звено, което да може да работи с „току-що” приетия Закон за нормативните актове, както и да прави анализ и оценка на законодателството в сферата на съдебната власт.
Това звено трябва да участва не само в планиране на проекти, в които ще участва института, но в бюджетната сфера, защото има проекти, по които трябва да има съфинансиране. Според Станков „погледът трябва да се вдигне и да се гледа малко по-напред”.
Той се зарича да създаде система за вътрешна самооценка на ефективността на администрацията по вече утвърдени стандарти. Става дума за един автомониторинг, който да изчислява индекса на ефективност, смята кандидатът.
В плановете на бившия правосъден министър влиза и нова пиар стратегия, която да превърне на НИП в едно от добрите лица на съдебната система.
Цялата концепция може да прочетете тук.
Ще се разплача…
„В плановете на бившия правосъден министър влиза и нова пиар стратегия, която да превърне на НИП в едно от добрите лица на съдебната система.“