За кошмарния Изборен кодекс виновен бил не ГЕРБ,а Радан Кънев, заявил премиерът
Докато патриотът Валери Симеонов тази сутрин обясняваше по Нова ТВ, че всички въпроси с гласуването на българите в странство са решени и изтънчено ги съветваше да не оврякват обществото с несъществуващи проблеми, Бойко Борисов сe присъдени към тревогите на сънародниците ни от чужбина. Но те трябвало да се разберат с Валери Симеонов. По-късно Симеонов отказа на българите преразглеждане на гласуваните промени в Изборния кодекс.
Очевидно това ще стане възможно, ако президентът наложи вето било на целия закон или, най- вероятно на текстовете, които регламентират вота зад граница.
Преди обед в четвъртък наши сънародници час и половина разговаряха с премиера.. „Господин премиерът заяви категорично, че напълно споделя нашето виждане за необходимост от това българските граждани извън страната да имат равни избирателни права с тези в страната. Той подкрепя тези наши искания и се ангажира темата да не бъде приключена, напротив“, заяви след срещата Стефан Манов, член на Обществения съвет на ЦИК, живеещ във Франция:
В чужбина на последните избори гласуваха 145 хиляди български граждани, това е повече от гласувалите в 22 от 31 избирателни района в страната, вече поотделно, разбира се. Над 80 процента от тях гласуваха извън дипломатически и консулски представителства. Нарастването на вота в Северна Америка, Германия, Великобритания между два и три пъти спрямо 2013 година, към които правила ни връщат, даже към други още по-рестриктивни, затова се борим. Какво ни казаха? Господин премиерът заяви категорично, че напълно споделя нашето виждане за необходимост от това българските граждани в страната да имат равни избирателни права с българските граждани в страната. Той подкрепя тези наши искания и се ангажира темата да не бъде приключена, смята Манов.
Друг българин ,Никола Пенев, живеещ в Лондон, обаче е останал с по-различни впечатления от срещата с премиера. „Премиерът декларира, че подкрепя исканията ни, но предложението му е да стигнем до разбирателство със Симеонов.“ От думите на министър-председателя се разбра, че ако изборните ни права бутнат правителството, опасността от хаос в държавата е прекалено голяма“, коментира съгражданинът ни пред Mediapool.
В сградата на правителството бяха и българи от Великобритания и Австралия. На самата среща са присъствали шефът на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, Данаил Кирилов, шеф на правната комисия в парламента, министърът на външните работи Даниел Митов. Омбудсманът Мая Манолова, която е посредник в този спор, доведе сънародниците ни в сградата на правителството, убедена, че техните изборни права са нарушени, като обясни от тук насетне двата полезни хода:
Чисто правно технически и законодателно възможностите в момента са две: да има президентско вето, след което текстовете да бъдат поправени, или да има законодателно предложение от партиите от управляващото мнозинство за промени на тези текстове, които ограничават правата на българите в чужбина, но независимо кой от двата варианта бъде използван, ключът към неговото благополучно разрешаване на този казус е във волята на партиите, които подкрепят правителството и които представляват управляващото мнозинство. ГЕРБ са „за“, остава Патриотичният фронт да каже „да“.
След срещата с Бойко Борисов сънародникът ни Никола Пенев сподели впечатленията си във Фейсбук.
Вината за кошмарния Изборен кодекс не е на ГЕРБ, а на Радан Кънев, който оставил партията му сама с т.нар. „Патриоти“, обяснил Бойко Борисов
„Заедно с група граждани присъствах на среща с премиера Борисов, министър Даниел Митов и председателите на парламентарната група на ГЕРБ и правната комисия в парламента.
Изложихме възраженията си срещу ограничаването на изборните ни права, предоставихме факти и числа, които категорично доказват, че доводите на т.нар. „Патриотичен фронт“ се основават на грешни и манипулативни данни. Говорихме за важността на изборния процес за българските общности в чужбина – като демократичен инструмент и като средство за сплотяване на нацията. Многократно отбелязахме, че за кого гласуват сънародниците ни извън България няма значение и не може да е фактор в съставянето на закони.
Премиерът показа разбиране на проблема и заяви подкрепа за изборните права на всички български граждани. Предложи ни и подробен анализ на вътрешнополитическата обстановка, изтъкна важността на стабилността с посланието, че вината за кошмарния Изборен кодекс не е на ГЕРБ. За мен беше интересно да науча за политическата динамика в мнозинството и затова, че тя по трагичен начин понякога може да победи здравия разум. Беше изтъкната вината на Радан Кънев, който е оставил ГЕРБ сам с т.нар. „Патриоти“ и сега управляващата партия трябва да се съобразява със законодателните приоритети на националистите. Не стана дума защо нещата не стояха по същия начин когато гореспоменатият Радан Кънев настояваше за съдебна реформа и тя беше отхвърлена с огромно мнозинство от почти всички партии.
По мое мнение срещата беше полезна и аз се радвам на заявената от премиера подкрепа за гражданските права на българите в чужбина. Радвам се и че видях една група граждани, живущи по целия свят, които искрено желаят да участват в обществения живот. В думите и идеите им видях автентичен патриотизъм. Следват срещи с Валери Симеонов и отново премиера, на които аз няма да имам възможност да участвам, но които ще следя внимателно както и стотици хиляди български граждани в чужбина. Надявам се, че президентът да упражни вето, Симеонов да спре атаките срещу българите в чужбина и да възприеме по-разумна позиция и мнозинството да гласува нови текстове, които да улеснят участието на всички – във и извън България.“
Разказът е публикуван без редакторска намеса.