Единодушно, 12-те съдии на Конституционния съд обявиха за противоконституционна разпоредбата на чл. 100 ал 2 от Закона за държавния служител, която позволява временно отстраняване от работа, ако срещу длъжностно лице на държавна служба бъде образувано наказателно производство.
Проблемът е, че т.нар. временно отстраняване се превръща в безсрочно и с години служителят стои без работа, докато прокуратурата си свърши нейната. Самото отстраняване, става автоматично, без преценка дали оставането на работа би пречело на разследването.
Законът има легитимна цел – да съхрани авторитета на държавната служба, казват съдиите. Нормата на чл. 100, ал от ЗДС об че е прекомерна, защото засяга правото на труд, гарантирано от Конституцията, е решил съдът. Тя противоречи и на принципите на правовата държава, заложени в чл.4 от Конституцията, според който разпоредбите на нормативните актове трябва да са ясни, точни и непротиворечиви, смятат съдиите .
Конституционният съд ще публикува мотивите си утре, 13 май. Съдия докладчик по делото е Филип Димитров.
Повод за казуса пред КС станаха върховните административни съдии Боян Магдалинчев, Александър Еленков, Георги Георгиев, Тодор Тодоров, Росен Василев , които заради конкретен казус поискаха от съда да отмени спорната норма.
Още през 2010 година от длъжност бе остранен тогавашния главен секретар на Министерството на труда и социалната политика Иван Пенчев заради започнало разследване срещу него. И той е отстранен до приключване на наказателното производство. В конкретния случай отстраняването трае над 5 г. – време, през което отстраненият не само не може да заема досегашната си длъжност, но няма как да започне и друга работа. А оттам той е лишен и от осигуровки за пенсия, здраве, безработица. Дори правото на труд на лишените от свобода срещу заплащане е защитено, напомниха съдиите. „ Когато законът не защитава и не гарантира труда, той е неконституционен”, заявиха съдиите.
Създаването на подобна неяснота и несигурност по отношение на основни права е в разрез и с Европейската конвенция за човешките права и практиката на Евросъда в Страсбург, сочат върховните магистрати.
Подобно дело, но срещу нормата на чл. 230 от Закона за съдебната власт, е на доклад при председателя на съда Борис Велчев. Разпоредбата също допуска временното отстраняване от длъжност да е безсрочно, без преценка, по силата на закона.И така на практика оставя без доходи и осигуровки с години, докато трае наказателното производство съдиите, прокурорите и следователите