Последни новини
Home / Законът / Борисов в НС: Като си свършим работата наблюдението на Брюксел ще отпадне

Борисов в НС: Като си свършим работата наблюдението на Брюксел ще отпадне

Defakto.bg

Ние лесно можем да се правим на обидени, но самите ние знаем ,че има още много неща  да се желаят в реформирането на съдебната система. Така премиерът   Борисов отговори на депутатски въпрос по време на парламентарния контрол в петък.   Румен Йончев (БДЦ) попита министър- председателя  не смята ли да  предложи на  ЕК замяна на съдебната  реформа у нас срещу отпадането на механизма за сътрудничество и проверка. Така “ България веднъж завинаги да стане пълноправен член на ЕС“, каза депутатът.

Борисов  не се поддаде и на изненадващото  изказване на Явор Хайтов ( БДЦ) срещу наблюдението.   Зам.шефът на НС  с неподозиран плам заяви,  български евродепутати от различни политически партии в  Брюксел  „като един“  поискали наблюдението да отпадне, защото е изчерпано и  обидно за страната и магистратите.

Аз съм убеден , че приемайки новите закони, който съдебната реформа изисква,   до лятото на следващата година, ще има ново решение за този механизъм, отговори  Борисов.  Нека  първо си свършим работата, това е правилният начин, а  с  времето  едно по едно нещата ще се подредят,  каза той.

Борисов  обаче се  съгласи, че  обвързването на механизма за наблюдение с отказа за присъединяването ни към   Шенген, е   „некоректно“. Сега  на „много хора им е конфузно да ме гледат в очите, като се разбра,че България може да опазва границите си и то доста по-добре от други.   Не е случайно, че един известен терорист  призна как е опитал  да мине през българската граница за Европа, но тя била така зорко охранявана, че се върнал и е влязъл през  Гърция, каза той.

На  16 март т.г.  в Брюксел  българските евродепутати, главният прокурор и шефът на ВАС  вкупом защитиха тезата, че макар първоначално полезен, европейският мониторинг върху напредъка на България вече е изчерпан в настоящия му вид и се използва за вътрешнополитически цели, а не за реално подобряване на борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност.
Решението дебатът  да се е проведе на 16 март не бе случайно.

Предишния ден Съветът на министрите на ЕС бе одобрил заключенията от докладите на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка за България и Румъния. Решено бе наблюдението върху съдебните системи на двете страни да продължи, но че то може да отпадне за северната ни съседка в началото на 2017 г. заради „систематичните усилия на страната в борбата с корупцията по върховете на властта“ .

“ Никога  няма да се съглася, че този механизъм не е ефикасен и не води до определено въздействие.  Ще се боря заедно с вас да бъдат изпълнени показателите по устойчив начин и това трябва да бъде целта“, отговори на нашите депутати и властници тогава   зам.-генералният секретар на ЕК Параскеви Мишу . И напомни, че    2016 г. е от ключово значение за напредъка на страната и същестуването на механизма за България.

 

About De Fakto

Проверете също

Обрат: САС оправда Кирил Петков по делото за клевета, заведено от Слави Трифонов, по което СГС го осъди

Софийски апелативен съд  оправда съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков по делото за вреди от …

АдмС – Варна задължи Костадинов да свали от профила си публикации с антисемитско съдържание срещу Лорер

Административният съд във Варна потвърди решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), което задължава лидера  …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.