Мнистерството на правосъдието: Прокуратурата и ВСС са казали „да“ за тези договори
Законно ли е съдебните сгради да се охраняват с частен СОТ? Този проблем постави Сотир Цацаров на заседанието на прокурорската колегия на ВСС днес. Поводът – по данни от страната от 1 април т.г. вече имало сключени договори с частници за охрана на сградите, където се помещават съдилища, прокуратури, следствени служби. Конкретно става дума за „СОТ – сигнално-охранителна техника” ЕООД.
Законът за съдебната власт е категоричен – сигурността на съдебните палати е задължение на Главна дирекция „Охрана“към Министерството на правосъдието, заяви главният прокурор. С уговорката, че така мисли той, подкани останалите членове на колегията също да се изкажат. Те единодушно го подкрепиха. Към принципната позиция, че частен СОТ в случая ще е незаконен се присъедини и главният секретар на ВСС Димитър Тончев.
В тази връзка Цацаров напомни, че проблемът с липсата на физическа охрана на част от съдебните сгради стои още от миналата година основно във връзка със съкращението в Главна дирекция „Охрана“. Тогава обаче бившият правосъден министър (Христо Иванов – б.р.) уверил ВСС, че проблеми със сигурността на съдебните палати няма да има. Но се оказало, че не е така.
А Цацаров разбрал за частния СОТ, след като главната дирекция „благоволила“ да информира главния секретар на ВСС за нуждата да се осигурят помещения в съдебни сгради за монтиране на охранителна техника.
Затова прокурорската колегия реши:
- Да се изиска информация от шефа на Главна дирекция „Охрана“ Георги Жеков за числения състав на охраната и начина на разпределението й, както и всички вътрешноведомствени актове, свързани с тази дейност.
- Да се изиска информация за начина на охрана – техническа, физическа и др. на всяка съдебна сграда.
- Предлага на пленума на ВСС да покани главния директор Георги Жеков и да обсъди проблема със сигурността на съдебните сгради.
Няколко часа по-късно, от Министерството на правосъдието отговориха:
„Главна дирекция „Охрана“, второстепенен разпоредител с бюджет към МП, е провела процедура по ЗОП и в резултат е сключила договори със „СОТ – сигнално-охранителна техника” ЕООД за реакция на алармени сигнали и авто-патрулна дейност на обекти на ГДО в петте апелативни съдебни района.
Процедурата е организирана на основание План за действие за доизграждане на националната система за електронна сигурност на съдебните сгради, управлението и поддръжката на охранителните системи, обезпечаването на работата им с човешки и финансов ресурс и осигуряване на реакцията на алармените сигнали от сигнално-охранителната техника след отпадане на дейността СОД на МВР. Документът е изготвен от междуведомствена работна група, създадена на 13 февруари 2014 г. по предложение на комисия „Бюджет и финанси“ на Висшия съдебен съвет. В нея са участвали представители на ГДО, МП, ВСС, ВКС и Прокуратурата на Република България.
В приетия от работната група план на ГДО се делегират права да организира и проведе обществена поръчка с предмет „Реакция на алармени сигнали и патрулна дейност“ за 196 обекта, за които няма осигурена ДЕНОНОЩНА охрана.
На свое заседание, проведено на 9 октомври 2014 г., Висшият съдебен съвет е решил да упълномощи представляващият ВСС за подпише предложения план.“