Имотните измами тип тези в айтоските села Ръжица и Разбойна са единични, каза председателят на Нотариалната камара Димитър Танев в студиото на „Денят започва“ по БНТ.
„Това не е симптоматично и не изобличава нашата страна, например в Англия има над 2 милиона случая на кражба на самоличност, не трябва да се правят изводи и да се обобщава“, заяви Танев.
Земите на 110 човека от двете айтоски села са заграбени след измама с пълномощни. Фалшивите документи подписва бившият кмет на селото Юсеин Мухарем. Чрез тях се преотстъпва правото на ползване на между 3000 и 5000 дка за 10, 15 и 20 години на 32-годишния Сабри Халил.
Председателят на Нотариалната камара открои, че е елементарно да се заведе един документ, но е важно да е в полза на истината.
„Ако нотариусът от случая с Ръжица и Разбойна бъде осъден, едва ли ще получи само условна присъда. Той ще загуби и пълномощното си“, каза той.
Председателят на Нотариалната камара бе категоричен, че е важно всяко пълномощно да се вкарва в информационанната система на Националната камара, за да има публичност на това, което извършва кметът.
„Така, както имат същата заверка пълномощните относно разпореждане с недвижими имоти. Какво означава това? Това означава тези пълномощни да се съставят в два екземпляра, единия да остава в кметството. Това няма да отнема пространство, няма да отнема време, но пък ще съхранява едно убедително писмено доказателство в един бъдещ съдебен спор и ще възпира възможността за именно такава измама“, заяви Димитър Танев.