Десетки хиляди лондончани подписаха петиция с искане британската столица да получи независимост и да остане в Европейския съюз, след като британците се произнесоха на вчерашния референдум за излизане от съюза, съобщи късно снощи Франс прес.
Над 40 000 души се присъединиха към петицията в интернет. Те призовават кмета на Лондон Садик Кан да внесе кандидатурата на града за присъединяване към Евросъюза. „Лондон е космополитен град и ние искаме да останем в сърцето на Европа“, гласи петицията.
След отрезвяващия резултат за първи път масово британците започнаха да си задават въпроса:А сега накъде?
Google съобщи, че рязко са се повишили търсенията по базисни въпроси, свързани с последствията от вота. Осем часа след приключване на гласуването, Google отчита, че търсенията за това „какво се случва, ако напуснем Европейския съюз“, са се утроили. Изданието припомня, че кампанията преди референдума е била силно разделителна, с фокус върху страховете от имиграцията, а не за глобалната икономика. Но независимо от всичките опити на двата лагера да ухажват избиратели, британците не само са били заблудени какво ще се случи, ако напуснат ЕС – много от тях дори не знаят какво е Европейският съюз.
„Какво е Европейският съюз“ е вторият по честота задаван въпрос в търсачката, след като резултатите от референдума бяха официално обявени. Първото питане е „Какво означава напускането на ЕС“.
Третият въпрос е: „Кои страни са в ЕС?“. Следващият е: „Какво означава, след като напуснахме ЕС?“, следван от въпроса:„Колко страни са в ЕС?“
Какво е ЕС? Честно казано, този въпрос сега ще придобие много по-голямо значение, отколкото вероятно потребителите на Google са смятали, когато са го набирали на браузърите си.
Резултатът от референдума отекна във всички държави-членки на ЕС.
Бившият френски президент Никола Саркози поиска направо нов европейски договор, който да предвижда засилване на граничния контрол и спиране на процеса на разширяване на Европейския съюз, предаде Франс прес. Саркози подчерта, че Турция няма място в Европа.
Решението на Великобритания да напусне Европейския съюз ще промени рамките на преговорите й с Испания за Гибралтар, заяви испанският външен министър Хосе Мануел Гарсия-Маргальо, цитиран от ДПА и Ройтерс. Бъдещите преговори ще се водят двустранно между Великобритания и Испания, посочи министърът. Испания ще се стреми към съвместен суверенитет за Гибралтар, каза той. По думите му след референдума се отварят нови възможности за Гибралтар, каквито отдавна не е имало. „Надявам формулата за съвместен суверенитет – с испанския флаг над Скалата – да е много по-близо от преди“, каза Маргальо, цитиран от Ройтерс. Малкият полуостров Гибралтар, наричан Скалата, е британска отвъдморска територия от 1713 г. и има над 30 000 жители. 95 процента от участвалите в референдума са гласували за оставане в ЕС, съобщи Асошиейтед прес. Гибралтар винаги е създавал напрежение в англо-испанските отношения.
Полша ще предложи реформи, целящи да направят Европейския съюз силна общност от суверенни държави, каза днес полската министър-председателка Беата Шидло, след като Великобритания гласува за напускане на ЕС, предаде Ройтерс. „Британският референдум е резултат от кризи“, заяви Шидло на пресконференция. „Ние ще предложим реформиране на ЕС, за да направим съюза по-силен . . . Целта на Полша е да бъде изграден силен, единен ЕС от суверенни държави“, заяви тя. Лидерът на управляващата партия „Право и справедливост“ Ярослав Качински каза, че ЕС има нужда от нов договор. „Брекзитът е много лошо събитие, мястото на Полша е в ЕС“, заяви той на пресконференция.
Според президента Анджей Дуда Полша не обмисля възможността да напуска Европейския съюз, тъй като поляците са доволни от членството си в общността, посочва ТАСС. „Поляците са доволни от членството си в ЕС“, заяви Дуда в отговор на въпрос дали Полша може да последва примера на Великобритания, която гласува за излизане от общността.
Норвежкият премиер Ерна Сулберг заяви, че решението на британските избиратели да напуснат ЕС „ще даде тласък на крайните сили, желаещи в Европа да има по-малко сътрудничество“, предаде Асошиейтед прес.
Това са „антиелитарни, антиглобалистки, евроскептични сили, които могат да са доста крайни“, заяви Сулберг, чиято страна не членува в ЕС.
Богатата на петрол Норвегия е подписала споразумението с европейското икономическо пространство и има достъп до единния европейски пазар. „Трябва да изградим Европа за хората, чрез хората, с хората“, заяви в съседна Швеция премиерът Стефан Льовен.