Инициативата „Правосъдие за всеки” се обърна към омбудсмана Мая Манолова за съдействие относно предложенията им за провеждане на съдебна реформа, които без обяснения са се озовали в архивите на парламента.
Миналата година с подписите на над 5000 български граждани „Правосъдие за всеки“ внесе в Народното събрание седем предложения. На 10 феврурари 2016 г., Правната комисия и Комисията по взаимодействие с неправителствени организации и жалбите на гражданите, изпратиха предложенията за разглеждане в пленарна зала. Сред тях са идеите за радикални промени в прокуратурата, сред които: премахване на методическото ръководство на Главния прокурор върху дейността на всички прокурори, пет, а не седем години мандат, оценка на дейността на всеки №1 в прокуратурата по осъществяване на наказателната политика в края на третата година. Организацията настоява и за въвеждане на фигурата “Заместник главен прокурор за борба с корупцията”, който според гражданите, трябва да е независим от Главния прокурор. И т. н.
Темата обаче останала табу за парламента, а председателят на НС Цецка Цачева е върнала предложенията им в правната комисия с обяснението, че подписката „буди недоумение”, сочат гражданите. По този повод гражданската организация се обръща с жалбата до омбудсмана, в която се казва: „Цитираният отказ на г-жа Цецка Цачева е в тежко нарушение на закона и Конституцията, защото отхвърля правото на българските граждани да получат надлежно разглеждане на направените от тях предложения, както и надлежен отговор.“
Ето какво още пишат гражданите до омбудсмана:
Уважаема госпожо Манолова,
Ние, долуподписаните граждани на Република България, учредили и подкрепили с подписите си предложенията на Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки” се обръщаме към Вас в качеството Ви на Омбудсман на Република България, с искане да упражните конституционните си правомощия в защита на конституционните ни права, които бяха нарушени от Народното събрание на Република България, като очакваме от Вас:
– да изискате от Народно събрание исканията на НГИ „Правосъдие за всеки” за промяна на Конституцията да бъдат внесени за обсъждане от пленарния му състав;
– да изискате от Народно събрание да се проведе дебат по същeство на предложенията на НГИ „Правосъдие за всеки” за промяна на Конституцията;
– да изискате от Народно събрание да постанови Решение по чл. 86, ал. 1, предл. 2, с което приемат по принцип или отхвърлят по принцип предложенията на НГИ „Правосъдие за всеки” за конституционна съдебна реформа, като в случай, че се приемат – да бъдат предоставени за упражняване на конституционна законодателна инициатива по реда на чл. 154, ал.1 от Конституцията.
– да изискате от Народно събрание да разгледа по същество всички национални граждански инициативи, посочени по-долу, които са адресирани до него, но са останали без надлежния отговор
Гражданите се надяват на съдействие, тъй като единствената цел, която преследват, е постигане на справедлив и достъпен съдебен процес за всеки гражданин, независим съд, както и ефективна, отговорна и отчетна прокуратура.
Стенограмата от заседанието на Правната комисия и Комисията по взаимодействие с неправителствени организации и жалбите на гражданите може да се види тук:http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2331/steno/ID/4059