„Под прицел ли е Европа“, попитаха тази година европейските съдии заради арестите на техни колеги в турската държава.
Часове след провала на опита за преврат в Турция хиляди съдии бяха отстранени от длъжност. Според телевизия NTV с решение на Върховния съвет на съдиите и прокурорите (HSYK) са премахнати 2745 съдии. Сред тях са и петима членове на HSYK, допълва държавната Анадолска агенция.
Общото събрание на HSYK реши да прекрати членството на петима от съдиите си и сега те очакват заповед за арест от Главната прокуратура в Анкара.
Близо 540 от обвинените за „гюленисти“ съдии са в административните съдилища, а над 2200 – в апелативните. По-късно телевизията съобщи и че властите са арестували 10 съдии от Административния съд и издирват 140 членове на Върховния касационен съд по подозрения за участие в опита за военен преврат. По-рано през деня те бяха отстранени от длъжност с решение на Върховния съвет на съдиите и прокурорите (HSYK).
В съботната вечер е арестуван и съдия Алпарслан Алтан, един от 17-те членове на Конституционния съд, съобщи БТА, позовавайки се на турските телевизии Си Ен Ен Тюрк и Ен Те Ве, цитирани от Ройтерс и Франс прес.
Държавната Анадолска агенция посочва, че в потвърждение на призивите на властите за прочистване на правосъдната система от „гюленисти“ са задържани 10 членове на Върховния административен съд и са издадени заповеди за арест на 48 административни и 140 апелативни съдии.
„Хюриет“ посочва, че мотивите за чистката са съмнения за връзка на магистратите с Фетхулах Гюлен, живеещият в САЩ политически противник на президента Реджеп Тайип Ердоган. Двамата бяха съратници, но след това между тях избухна конфликт и в събота премиерът Бинали Йълдъръм обяви, че той стои зад опита за преврат и всяка страна, която го приюти, ще се смята за враждебно настроена и в състояние на война с Турция.
Отстраняването на магистрати по подозрения, без доказателства, напомни, че саморазправите с магистрати в Турция не са от вчера.Преди година бяха арестувани съдии и прокурори, чиято единствена вина бе, че са си гледали работата, което не се е харесало на властта.
По този повод на 12 март т.г. Асоциация на европейските съдии за демокрация и свободи излезе с остра декларация.
Ето и части от нея. Самата декларация бе озаглавена „Под прицел ли е Европа?“.
„В Турция от повече от година са задържани съдиите Метин Озчелик и Мустафа Башер и прокурорите Сюлейман Багнямк, Ахмед Карача, Азиз Такпи и Оцкан Шишман само заради техни решения и тяхната професионална юридическа дейност (първите двама заради заповеди за освобождаване на полицейски служители, участващи в антикорупционни разследвания, а прокурорите за разследвание срещу незаконна контрабанда). Исканията те да бъдат посетени от международни наблюдатели бяха отхвърлени и когато представител на МЕДЕЛ опита да присъства на тяхно дело като международен наблюдател, се реши процесът да протече при закрити врата, което повдига силни съмнения за съобразеността на производството с международните стандарти за прозрачност и опазване на върховенството на правото…..
Имайки предвид, че ЕС се нуждае от подкрепата на Турция за разрешаването на бежанската криза, МЕДЕЛ очаква ЕС да не отстъпва пред авторитарния режим в Турция що се отнася до върховенството на правото, състоянието на гражданските свободи и човешките права, които са основните ценности, на които се основава ЕС и които трябва да бъдат спазвани и от Турция, която кандидатства за членство в ЕС…“
Сблъсъците между участниците в преврата с останалата част от армията и полицията, които са останали на страната на правителството и президента Реджеп Тайип Ердоган, са взели стотици жертви, между които и много цивилни. По последни данни са загинали 165 души, а над 1440 са били ранени, съобщи АФП.
http://www.judgesbg.org/images/Medel_BG.pdf
Този факт – уволнението на близо 3000 съдии – показва, че Турция няма нищо общо с принципите на правовата държава и изобщо – със съвременна демократична държава. Дори Абдул Хамид – последният властващ дълго време султан, не си е позволявал такива “ волности“.Голямата историческа ирония е, че всички демократични държави излязоха в подкрепа на „конституционния ред“, който фактически се е превърнал в еднолична диктатура на човек, който скъсва с принципите и заветите на Кемал Ататюрк, отдалечава Турция от Европа и води към исламизацията й. Този опит за преврат е последното усилие / формално антиконституционно, но очевидно при условията на режима на Ердоган е ultima ratio /. Това е последният опит да се запази светския характер на турската държава и не напразно Ататюрк е възложил тази задача на армията.Очевидно е знаел добре как стоят нещата в Анадола. Европейските държави и САЩ има да се каят до какви последици може да доведе спазването на “ конституционния“ ред в Турция, както сега си дават сметка до какви последици може да доведе опита да се въведе демокрация в арабския свят с Арабската пролет.