Последни новини
Home / Законът / След опита за преврат: В Турция отстраниха близо 3000 съдии

След опита за преврат: В Турция отстраниха близо 3000 съдии

Defakto.bg

Под прицел ли е Европа“, попитаха  тази година европейските съдии заради арестите на техни колеги в турската държава.

Часове след  провала на опита за преврат в Турция  хиляди съдии бяха отстранени от длъжност.  Според телевизия NTV с решение на Върховния съвет на съдиите и прокурорите (HSYK) са премахнати 2745 съдии. Сред тях са и петима членове на HSYK, допълва държавната Анадолска агенция.

Общото събрание на HSYK реши да прекрати членството на петима от съдиите си и сега те очакват заповед за арест от Главната прокуратура в Анкара.
Близо 540 от обвинените за „гюленисти“ съдии са в административните съдилища, а над 2200 – в апелативните. По-късно  телевизията съобщи и че властите са арестували 10 съдии от Административния съд и издирват 140 членове на Върховния касационен съд по подозрения за участие в опита за военен преврат. По-рано през деня те бяха отстранени от длъжност с решение на Върховния съвет на съдиите и прокурорите (HSYK).

 В съботната вечер е арестуван и съдия Алпарслан Алтан, един от 17-те членове на Конституционния съд,  съобщи БТА, позовавайки се на турските телевизии Си Ен Ен Тюрк и Ен Те Ве, цитирани от Ройтерс и Франс прес.

Държавната Анадолска агенция посочва, че в потвърждение на призивите на властите за прочистване на правосъдната система от „гюленисти“ са задържани 10 членове на Върховния административен съд и са издадени заповеди за арест на 48 административни и 140 апелативни съдии.

„Хюриет“ посочва, че мотивите за чистката са съмнения за връзка на магистратите с Фетхулах Гюлен, живеещият в САЩ политически противник на президента Реджеп Тайип Ердоган.  Двамата бяха съратници, но след това между тях избухна конфликт и в събота премиерът Бинали Йълдъръм обяви, че той стои зад опита за преврат и всяка страна, която го приюти, ще се смята за враждебно настроена и в състояние на война с Турция.
Отстраняването на магистрати  по подозрения, без доказателства,  напомни, че саморазправите с магистрати в Турция не са от вчера.Преди година бяха арестувани съдии и прокурори, чиято единствена вина бе, че са си гледали работата,  което не се е харесало на властта.

По този повод  на  12 март т.г. Асоциация на европейските съдии за демокрация и свободи   излезе с остра декларация.

  Ето и части от нея. Самата декларация  бе озаглавена „Под прицел ли е Европа?“.
„В Турция от повече от година са задържани съдиите Метин Озчелик и Мустафа Башер и прокурорите Сюлейман Багнямк, Ахмед Карача, Азиз Такпи и Оцкан Шишман само заради техни решения и тяхната професионална юридическа дейност (първите двама заради заповеди за освобождаване на полицейски служители, участващи в антикорупционни разследвания, а прокурорите за разследвание срещу незаконна контрабанда). Исканията те да бъдат посетени от международни наблюдатели бяха отхвърлени и когато представител на МЕДЕЛ опита да присъства на тяхно дело като международен наблюдател, се реши процесът да протече при закрити врата, което повдига силни съмнения за съобразеността на производството с международните стандарти за прозрачност и опазване на върховенството на правото…..
Имайки предвид, че ЕС се нуждае от подкрепата на Турция за разрешаването на бежанската криза, МЕДЕЛ очаква ЕС да не отстъпва пред авторитарния режим в Турция що се отнася до върховенството на правото, състоянието на гражданските свободи и човешките права, които са основните ценности, на които се основава ЕС и които трябва да бъдат спазвани и от Турция, която кандидатства за членство в ЕС…“

Сблъсъците между участниците в преврата с останалата част от армията и полицията, които са останали на страната на правителството и президента Реджеп Тайип Ердоган, са взели стотици жертви, между които и много цивилни.  По последни данни са загинали 165 души, а над 1440 са били ранени, съобщи АФП.
http://www.judgesbg.org/images/Medel_BG.pdf

About De Fakto

Проверете също

Съдийската колегия кани съдия Цариградска да информира за наказателното производство по заплахите срещу нея

Съдийската колегия взе решение да покани съдия Цариградска да представи информация относно развитието на наказателното …

Поради липса на доказателства АС – Пловдив пусна от ареста обвиняеми за източване на театъра в Разград

Обвиняемите по разследването за източването на Разградския театър Петър Писков и Атанас Георгиев излизат от …

Един коментар

  1. Този факт – уволнението на близо 3000 съдии – показва, че Турция няма нищо общо с принципите на правовата държава и изобщо – със съвременна демократична държава. Дори Абдул Хамид – последният властващ дълго време султан, не си е позволявал такива “ волности“.Голямата историческа ирония е, че всички демократични държави излязоха в подкрепа на „конституционния ред“, който фактически се е превърнал в еднолична диктатура на човек, който скъсва с принципите и заветите на Кемал Ататюрк, отдалечава Турция от Европа и води към исламизацията й. Този опит за преврат е последното усилие / формално антиконституционно, но очевидно при условията на режима на Ердоган е ultima ratio /. Това е последният опит да се запази светския характер на турската държава и не напразно Ататюрк е възложил тази задача на армията.Очевидно е знаел добре как стоят нещата в Анадола. Европейските държави и САЩ има да се каят до какви последици може да доведе спазването на “ конституционния“ ред в Турция, както сега си дават сметка до какви последици може да доведе опита да се въведе демокрация в арабския свят с Арабската пролет.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.