Реджеп Ердоган, в първото си интервю след неуспешния опит за преврат от 15 юли заяви, че ако турският парламент реши да върне смъртното наказание, той като държавен глава, ще го одобри. Пред CNN той обяви още, че хората по улиците искат връщането на тази крайна мярка.
„Защо трябва да ги държа и храня в затворите през следващите години? Така говорят хората, обяви Ердоган. И допълва: „Те искат това бързо да приключи, защото загубиха близки, загубиха деца… те страдат, така че хората са много чувствителни и трябва да действаме много благоразумно.“
„Напълно очевидно е, че е било извършено престъпление – измяна, и искането на хората няма да бъде отхвърлено от нашето правителство“, посочи още Ердоган.
Ако Турция върне смъртното наказание, тя няма да може да продължи преговорите за присъединяване към ЕС според шефката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини, припомня Си Ен Ен.
От ЕС вече обявиха, че ако Турция върне смъртното наказание, тя не може да разчита на продължаване на преговорите за присъединяване към съюза. Ердоган обяви днес също, че Турция скоро ще поиска официално от САЩ екстрадирането на духовника Фетхуллах Гюлен, сочен за вдъхновител на метежа. Той допълва, че между двете страни има взаимно споразумение за предаване на престъпници и не очаква отказ.
Бакалският подход на Ердоган е забележителен принос към почти тривековната дискусия за свъртното наказание, започната от великият хуманист и основател на криминологичната наука Чезаре Бекария, с издаването на труда му “ За престъпленията и наказанията“ / 1764г./. Защитниците на оставането на смъртното наказание най – после получиха аргумент, който е ясен и за последния неграмотен и не особено схватлив член на обществото. Турската интелигения, а заедно с нея – и ние, има пълно основание да изпитва опасения за бъдещето на една страна, която от времето на Ататюрк, а и малко по-рано, е била врата и предмостие на европейската цивилизация към Азия.