Корупцията и политическото влияние се възприемат от гражданите като основни проблеми в съдебната власт, предлаганата съдебна реформа не се познава. Оценките се дават автоматично, по навик и инерция. Това сочи проучване на „Галъп интернешънъл”, проведено сред 1605 души в цялата страна, цитирано от news.bg.
В обществото е създадена трайна щампа върху съдебната система, която върви ръка за ръка с институциите на политическата власт и често получава негативи от тях, установява проучването.
Според българите най-голяма е корупцията сред политиците – 23%. Помолени да кажат кого биха поставили на второ място по корупция, 18% посочват съда, а 16 % – полицията.
Според 90 % от анкетираните проблемите в съдебната система се създават от политиците. Така корупцията и политическото влияние в съда автоматично са възприемани като първопричина и за липсата на осъдителни присъди. С 55% споменавания този проблем се споменава като главен. С пъти по-малко са споменаванията на остаряло законодателство, некачествена работа на прокуратурата или МВР.
72% от запитаните признават, че не намират себе си за запознати със съдебната реформа. Но липсва убеждението, че реформата, самоуправлението в съда и т.н. водят към преодоляване на корупцията.
Именно корупцията се сочи като най-сериозен проблем на съдебната система – с 33% споменавания. За 29% пък решаващи са квалификацията и морала на съдии и прокурори. 16% намират за най-сериозен проблем политическата намеса в съдебната система, бързината на делата е споменавана в 10% от случаите, а реформата в прокуратурата и самоуправлението в съда остават с доста по-ниски дялове.
Всичко това означава, че детайлите на съдебната реформа са останали по-скоро на ниво експертност, не са достигнали до широката публика, заключават от Галъп.
Попитани провокативно кой се справя най-зле измежду обичайните страни: прокуратура, съд, МВР, хората се затрудняват да отговорят с ясен „фаворит“, но изпъкват съд, който се възприема като събирателно за цялата система, и МВР. В общественото мнение не личат ясни разлики между институциите на съдебната власт.
Помолени да избират измежду възможни причини за високите нива на битова престъпност, респондентите поставят на първо място леките наказания, които се налагат от съдилищата – 28%. Следват проблеми на МВР и полицията, както и бавното правосъдие. На последно място се поставя неефективната работа на прокуратурата със 7%.
Проличават и редица други проблеми на съдебната система, като липса на бързина, непрозрачност и т.н., макар че обществото явно си дава сметка и за потенциалната претовареност на системата. Масово се изтъкват потенциалните зависимости на системата от бизнеса и политиците. Именно независимостта на съдебната система проличава като масово желание.
В същото време 80% смятат, че проблемите на прокуратурата могат да бъдат решени с повече контрол, а 16% – с повече самостоятелност. Масовото съзнание е далеч от всякаква информираност, детайлност или промислена позиция. То просто проявява ясен усет: съдебната система трябва да работи за хората и да е отчетна, сочат социолозите.