Последни новини
Home / Законът / Проучване: Да се променят правилата за задържане на мигрантите

Проучване: Да се променят правилата за задържане на мигрантите

Defakto.bg

България се нуждае от ревизия на законите и практиките при задържане на мигранти в центровете от затворен тип, включително на деца и хора от уязвимите групи. Това сочат резултати от едногодишно проучване и доклад на фондация „Център за правна помощ – Глас в България”, съобщи БГНЕС.

Проучването обхваща тенденциите и проблемите при процеса по задържане на мигранти в България за периода 2012 – 2016 г.

Докладът предлага да се конкретизират законовите основания за задържане. Критикува и формалното изпълнение на задължението за предоставяне на превод на чужденците. „Има изключително формално предоставяне на превод, затова е нужно обучение на преводачите. Важно е да има присъствие на преводач постоянно и в домовете”, заяви авторът на доклада Диана Радославова.

Друга идея на фондацията е да се създадат алтернативни центрове, в които да се настаняват непридружени непълнолетни лица, да се въведе регулационен режим в дългосрочен план и краткосрочно миграционно задържане на чужденци без документи.

Според Радостина Павлова, която е ръководител на проекта и съавтор на финалния доклад, задържането на мигранти е сериозно ограничаване на свободите им. „Причината да направим такъв проект беше, че по наблюденията ни беше очевидно, че всеки о тях поне за малко е бил задържан в център от затворен тип. Това е нещо тревожно, поради ограничаване на правата, масовото задържане е и много скъпо начинание на държавата. Това представлява повторна травма, нанесена върху хората, което води до изживяване на неприятни емоции с дългосрочни последствия”, поясни Павлова. Целта на проекта е била да се спомогне за установяване на практика по отношение на задържането и във всеки случай да се преценява дали е уместно подобно задържане, а в дългосрочен план да се намали задържането в центровете, да се предлагат алтернативи. Бил е направен преглед на съдебната практика у нас, теренно изследване, включващо 40 интервюта с лица, които са задържани в момента в центровете и 31 интервюта с лица, които са били в миналото в тези центрове и сега са извън тях. Проведено е и събиране на статистика, анализ, били са проведени и интервюта със служители на МВР.

В края на лятото-есента на 2015 г. се наблюдава голямо увеличаване на хората, заловени от полицаите ни на влизане, излизане и във вътрешността на страната. Главната граница, от където влизат е Турция, изходът е границата със Сърбия. Във вътрешността мигрантите се насочват основно към София. От юли до август 2015 г. настанените в центровете са 4400, през септември достигат почти 3000. През април 2016 г. е имало 1394 заловени мигранти. Половината от заловените от Афганистан, по-малко са сирийците, които са 14% и 27% са иракчаните. Това са т.нар., хора, незаконно влизащи в България. В началото на 2013 г. около 7400 лица са били настанени в центрове. За цялата 2015 г. задържаните са били близо 12 000. През 2015 задържаните деца-мигранти са били 2523. Друга тенденция е, че хора от Афганистан преобладават в центровете в София. Тревожна е дължината на престоя в центровете, но към момента се наблюдава нейно намаляване. В процеса на проекта са били разгледани 500 дела, половината от Хасковски административен съд, като много малко от делата се обжалват. Съдебната практика е по-скоро към продължаване на задържането. В СГС са много разнородни делата, докато в Хасковски административен съд има ясна тенденция за масово задържане на хора от Мароко, Алжир и Тунис. Най-честите законови причини от съда за задържане в центровете са неустановена самоличност, възпрепятства изпълнение на заповед за депортация и риск от укриване.

About De Fakto

Проверете също

СГС пусна задържаните братя за отвличане – няма доказателства за извършено престъпление

Софийският градски съд пусна от ареста братята Митко и Радослав Лебешковски. Съдия Иван Коев отхвърли …

Министърът на правосъдието сезира прокуратурата за евентуална имотна измама на 90-годишна жена

Министърът на правосъдието Георги Георгиев сезира Софийската районна прокуратура за случай на евентуална имотна измама, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.