
Заради Ердоган, българските власти нарушиха закона, конституцията и Eвропейската конвенция за правата на човека.
Това заяви пред De Facto Legal авторитетният юрист Петър Обретенов. Ето коментара му.
Случаят „ Бююк” е огромен резил за българските власти, които нарушиха Закона за чужденците, чл.26, ал.2 и чл.27 от конституцията и европейската конвенция за правата на човека, с предаването на пребиваващия в нас турски гражданин на турските власти.
Обясненията и оправданията на висши шефове на МВР са просто смешни.
По-добре да бяха мълчали. Законът за чужденците изрично предвижда, че принудително предаване се осъществява под „ наблюдение на омбудсмана на Република България”, „ както и от представители на национални и международни неправителствени организации”, а ВАС, в редица свои решения изисква: „ За да спази задължителното изискване на европейските и национални правни норми в заповедта, с административна мярка – принудително отвеждане до границата, органът е длъжен да предостави срок за доброволно изпълнение.”
Приоритет има императивното изискване на чл.26, ал.2 от Конституцията, според което „чужденците, които пребивават в Република България, имат всички права и задължения по тази Конституция”, както и пред съдебните актове, с които се отказва екстрадирането на лицето.
Както за всеки български гражданин, така и на чужденеца трябва да бъде осигурено правото на защита срещу незаконосъобразна административна заповед. Пример: поведението на гръцките власти с много по-драстичния пример на избягалите с хеликоптер военни.
Въпросът опира до политическа отговорност на високо равнище. В случая, българските власти предпочетоха сигурността – запазване на добри отношения с Турция на Ердоган, пред правата на човека и европейските ценности. За тяхно оправдание трябва да се изтъкне, ‘че демократичните държави реагират твърде меко на своеволията и арогантността на Ердоган, поставяйки, за сега, на втори план – след моралните и правни норми – отношенията си с Ердоган.
Съдбата на почти ултимативното искане пред американските власти за предаване на Гюлен ще е пробен камък за по – нататъшното отношение, към установения от Ердоган режим.
![mihail_ekimdjiev_1.7137fbbf0a658df5312fcbdb0b6e7043-610x420[1]](https://defakto.bg/wp-content/uploads/2016/07/mihail_ekimdjiev_1.7137fbbf0a658df5312fcbdb0b6e7043-610x4201-1-150x150.jpg)
а българските служби действаха като шайка бандити, които са хванали един човек, качили са го в една кола и са го извели от страната. Правителството и МВР дадоха ясен сигнал към Европа и българското общество, че в страната ни върховенството на правото няма никакво значение. Така адвокат Михаил Екимджиев коментира пред „Медиапул“ информацията, че България е предала политическият опонент на Ердоган на Турция.
Според него решението за връщането на Бююк в Турция въпреки липсата на гаранции за справедлив процес срещу него ще има
тежки последици за имиджа на страната ни, която освен липсата на законност е демонстрирала и пълна липса на морал.
„Сигурен съм, че ЕС и Съветът на Европа ще реагират. България загърби върховенството на правото, за да се постави в услуга на един диктаторски режим. Това е унизително за всички нас. Българските служби, ръководени от това правителство, което се подкрепя и от „патриоти“, се поставиха в услуга на един диктаторски режим за сметка на ценностите на демокрацията, за сметка на правата на човека, гарантирани от българската конституция“, коментира още правозащитникът.
По думите му България е нарушила фундаменталните си задължения, произтичащи от Конвенцията за защита правата на човека и Хартата за правата на човека в ЕС.
„Нарушена бе абсолютната забрана държавата да не предприема никакви действия, които биха изложили на реален риск даден гражданин от нечовешко и унизително третиране или от смъртно наказание“, обяснява още Екимджиев.
Той твърди, че зад решението на българските власти, което и досега не е коментирано от премиера Бойко Борисов, стои „някакъв пазарлък с Ердоган“.
Eкимджиев подозира, че турският президент е заплашвал с бежанците. България и Турция подписаха споразумение за реадмисия, като досега не е известно колко хора са били върнати.
„Но вижте как постъпи американският президент Барак Обама по искането екстрадицията на Гюлен. Той каза: „Да, съжаляваме за опита за преврат в Турция, съчувстваме и подкрепяме демократично избраното правителство, но ние сме правова държава и не можем да изпълняваме искания, които не са подкрепени от доказателства“. При нас стана обратното“, коментира още адвокатът.