Въпрос: Предстои да изляза в годишен отпуск. Според вътрешните фирмени правила получаваме доплащане, равно на процент от оборота. Трябва ли бонусът да влезе в базата за изчисление на годишния отпуск?Малина Христова , София
Отговор: За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение , изчислено от средновното брутно трудово възнаграждение, (начислено при него) за последния календарен месец. През този месец работникът или служителят трябва да е изработил най-малко 10 работни дни. В противен случай възнаграждението се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнително трудови възнаграждения с постоянен характер.
В конкретния случай, ако ежемесечният бонус е възнаграждение над основната работна заплата, определено според прилаганите системи за заплащане на труда или добавка с постоянен характер, той следва да се включва в брутната заплата, от която се определя възнаграждението за годишна почивка. Това важи и за базата, от която се изчисляват обезщетенията за неспазено предизвестие, за оставане без работа след съкращение и т.н., изрично изброени в Кодекса на труда.
Брутната заплата, от която се изчислява възнаграждението за платен годишен отпуск или обезщетенията по чл. 228 от КТ, включва основната работна заплата за отработеното време, както и възнаграждението над нея, определено според прилаганите системи за заплащане на труда. В базата за плащане на отпуска и обезщетенията участват и добавката при вътрешно заместване, надниците при неизпълнение на трудовите норми не по вина на работника, при престой или за времето, през което работникът е изпълнявал друга работа поради производствена необходимост. А също и плащанията, които се полагат при частичен брак и при производство на негодна продукция не по вина на работника.
За допълнителни възнаграждения с постоянен характер се считат и добавките, които се изплащат постоянно заедно с полагащото се за съответния период основно възнаграждение и са в зависимост единствено от отработеното време.
В брутната заплата влизат и доплащанията, определени с нормативен акт, с КТД, с трудовия договор или с вътрешен акт на работодателя, които имат постоянен характер. А също и премии за постигнати резултати от труда – текущо, за година или за друг период могат да се определят с КТД, с вътрешните правила или с трудовия договор.
Справка: чл.177 и чл. 228 от Кодекса на труда, чл. 13, чл. 15 и чл. 17, ал. 1 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.