Турски медии подозират ДПС във връзки с Фетуллах Гюлен
Турската полиция нахлу в Съдебната палата в Истанбул, всички входове са блокирани и се извършват обиски. Издадени са заповеди за арест на 173 съдебни служители. Това съобщи БТА в понеделник, цитирайки в. „Миллиет“.
Операцията е в рамките на разследването срещу т.нар. Фетхулаххистка терористична организация (ФЕТО), която властите обвиняват за организирането на опита за преврат на 15 юли, съобщава изданието. Агенция „Доган“ допълва, че се извършват обиски и в още две съдилища в европейската част на града.
Над 35 000 души бяха задържани, а 17 000 от тях – поставени официално под арест след опита за преврат на 15 юли.
Над 76 000 държавни служители, съдии и членове на силите за сигурност са отстранени, а близо 5000 – уволнени, съобщи в събота премиерът на Турция Бинали Йълдъръм.
Междувременно Турският съвет за радио и телевизия наложи забрана за медийно отразяване на показанията на лицата, разследвани в рамките на разследването за предотвратения опит за преврат на 15 юли, както и за публикуване на показанията на тайните свидетели. Забранено е публикуването на информации и репортажи във връзка с хода на разследването. Решението е било издадено от съда в Измир и влиза в сила от днес, съобщи БНР.
Целта е да се предотврати изтичането на поверителна информация чрез медиите, твърди Съветът за радио и телевизия.
Междувременно турски медии заподозряха ДПС във връзка с Фетуллах Гюлен, писа КлубZ, позовавайки се на Нова ТВ.
Най-подробно обвиненията са изложени във вестник „Бурса Шехир“, сочи сайтът. Под заглавие „ФЕТО изскочи от ДПС“, изданието с проправителствена насоченост обяснява, че ДПС се наблюдава за връзки с Гюлен. Цитират се активисти на движението, които според публикацията се радвали на опита за преврат в Турция със статуси във Facebook.
Изтъква се още, че кметовете на ДПС активно работели с вестник „Заман”, който Турция смята за част от мрежата на Гюлен. От редакцията категорично отрекоха да имат какъвто и да било политически гръб. От материала става недвусмислено ясно, че подозренията са насочени само към ДПС, но не и към техните бивши съпартийци от ДОСТ с лидер Лютви Местан.
Анадолската държавна агенция също публикува подобна, но значително по-пестелива статия. В нея се казва само, че връзките на ДПС с Гюлен в България са под наблюдение.
От публикациите не ставало ясно дали статиите отразяват официалната държавна позиция или са просто журналистически материали. От ДПС категорично са отказали да коментират публикациите. Нарекли ги „пропаганда“, а разпространяването им – „безотговорно“. От ДОСТ също избрали да си мълчат.