Последни новини
Home / Избрано / Срочният договор е различен от договора за изпитване

Срочният договор е различен от договора за изпитване

Defakto.bg

Имам срочен трудов договор за 6 месеца. Колко пъти след изтичане на срока договорът може да се поднови отново като срочен? М.Х. , София

Отговор:   Трудов договор за определен срок се сключва за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности с  новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия.

Само по изключение срочен трудов договор за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер . Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.

Или, срочен трудов договор може да се сключи най-много два пъти.

Важно е да се знае, че ако клаузите на трудов договор за определен срок са в нарушение на посочените правила, той се смята сключен за неопределено време.

Срочният трудов договор не трябва да се бърка с правилата на договора  за изпитване. Уговорка за изпитване може да бъде записана в съдържанието както на безсрочен, така и на срочен трудов договор. Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшества от договор със срок за изпитване до шест месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него. През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

Добре е да се знае, че поначало трудовият договор за изпълнение на работа по основния предмет на дейност в предприятието трябва да се сключва за неопределено време.

 

 

Справка: чл. 68 и чл. 70 от Кодекса на труда.

About De Fakto

Проверете също

Пленумът на ВСС прие проект за промени в съдебния закон, който изпраща на министъра на правосъдието

На днешното си заседание Пленумът на Висшия съдебен съвет прие предложението за изменение и допълнение …

КС „зачерта“ разпоредбата чл. 343в, ал. 3 от НК за шофиране с отнета книжка, като опасност за произвол

Конституционният съд (КС) обяви за  противоконституционна  разпоредбата на чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.