Граждански протест пред Съдебната палата под надслов „За законност в съда. Прилагане на регламента за защита на потребителите“ ще ознаменува първото заседание по тълкувателно дело на ВКС, свързано с Топлофикация.
Протестът се свиква утре от ред неправителствени организации, сред които Федерацията на потребителите, Асоциация за защита на длъжника, „Граждански контрол“ и други. „Започва решително заседание на ВКС, който ще се произнесе дали разпоредбата за непоръчаните стоки, в сила за целия Европейски съюз, ще важи и за Република България. На практика очакваното решение засяга всички граждани, потребители на ток, вода, парно“, обявяват организаторите.
Очакваното решение е по тълкувателно дело на Общото събрание на Гражданската колегия на ВКС, образувано по искане на омбудсмана Мая Манолова. В него върховните съдии трябва да отговорят на въпроса разпоредбите на кой закон – за енергетиката или за защитата на потребителите, са приложими при доставката на топлинна енергия за битови нужди в сградите етажна собственост. Колизията е налице в ред съдебни решения, изтъква омбудсманът.
Според едни съдебни състави парното в тези случаи е колективна услуга и не се изисква сключване на инзивидуални договори с всеки от потребителите. Защото, ставайки собственик на топлофициран имот, купувачът става и потребител на услугите на Топлофикация, както предвижда Законът за енергетиката.
В другото виждане обаче се напомня правилото в Закона за защита на потребителите, че при протворечие между два закона се прилага този, който гарантира по-висока степен на защита на потребителя. Затова трябва да се прилага чл. 62 от Закона за защита на потребителите. Той гласи:
Чл. 62. (Изм. – ДВ, бр. 61 от 2014 г., в сила от 25.07.2014 г.) (1) Забранява се доставката на стоки, както и на вода, газ, електрическа енергия, централно отопление, цифрово съдържание или предоставянето на услуги на потребител срещу заплащане без искане от негова страна.