Последни новини
Home / Законът / Граждански съд е решил дело вместо административен? Решението е атакуемо, но не е нищожно

Граждански съд е решил дело вместо административен? Решението е атакуемо, но не е нищожно

Defakto.bg

Ако граждански съд се е произнесъл по спор, който е трябвало да бъде разгледан от административен съд и обратното, решението ще е недопустимо, но не и нищожно. Ако е влязло в сила, то поражда всички предвидени от закона правни последици.

Това обявяват ВКС и ВАС в съвместно тълкувателно постановление №1 за 2016 г. Поставеният пред тях въпрос е бил: „Какъв е порокът на съдебен акт, постановен от съд, който не е компетентен по правилата на подведомствеността, разпределящи делата между гражданските и административните съдилища?“ Тълкувателното постановление уеднаквява съдебната практика занапред и е задължително за магистратите.

По проблема е имало две становища. Едното – че в случая решенията ще са нищожни, другото – че ще са недопустими.

„За да е нищожно съдебното решение, то изцяло трябва да е лишено от законова опора, да не притежава качествените характеристики на валидно съдебно решение. Нищожността на съдебния акт предполага постановяването му от съдебен орган, функциониращ в ненадлежен състав или извън пределите на правораздавателната власт на съда.

Недопустимо е съдебното решение, което е постановено при липсата или при ненадлежно упражнено право на иск. За разлика от нищожните съдебни решения недопустимите пораждат правни последици, ако са влезли в сила.

При спор, повдигнат пред граждански съд, който е родово компетентен на административен съд (и обратното), постановеното съдебно решение подлежи на обезсилване като недопустимо, а делото следва да бъде изпратено за разглеждане на административния съд (съответно на гражданския). При положение, че съдебното решение не е обжалвано, то добива сила на пресъдено нещо и поражда правни последици“, пише в тълкувателното постановление.

Мнозинството от върховните съдии са категорични – ако подобни решения бъдат прогласени за нищожни, това ще създаде правна несигурност.

About De Fakto

Проверете също

Мария Павлова, зам. главен прокурор ще ръководи общо звено срещу изборни нарушения

  Изпълняващият функциите главен прокурор на Република България Борислав Сарафов, вътрешният министър Калин Стоянов и …

Обреченият избор на 11 – те от професионалната квота на съдии, прокурори и следователи

Миналата седмица Koнcтитyциoнният cъд  отклони искането на бившия главен прокурор Иван Гешев срещу „анулирания“ избор …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

nineteen + fourteen =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.