Софиянци, уморени да чакат решение на проблемите с „Топлофикация“, искат свикване на местен референдум. За това са настоявали в приемната на омбудсмана тази седмица, съобщи Мая Манолова пред bTV.
Примерните въпроси за местни референдум са: подкрепяте ли гражданите да могат да се отказват от услугите на „Топлофикация“, подкрепяте ли да не се плащат юрисконсултски възнаграждения по тези и подобни дела и т.н.
Тази седмица парламентът гласува на първо четене промени в Гражданския процесуален кодекс, които би трябвало да сложат край на „частните“ арбитражни съдилища (по израза на самата Манолова), пред които топлофикациите получават бързи решения в своя полза и в ущърб на гражданите, без потърпевшите дори да разберат за това. Инициативата за промените дойде от омбудсмана.
Във ВКС е в ход тълкувателно дело, отново по искане на Мая Манолова, от което се чака отговор длъжен ли е гражданинът да плаща за парно, което не е искал и не иска.
Конституционният съд пък неотдавна отказа да обяви за противоконституционни текстовете от ГПК, позволяващи включително на битовите монополисти да начисляват отделни хонорари за юрисконсултските услуги за водене на дело, с които неправомерно товарят длъжника.
На хората им омръзна да чакат и да се надяват – така Манолова обясни появилите се искания за местен референдум, на който софиянци да си кажат думата.