Като следовател Христо Георчев се водел на щат към ДС и бил зависим. Не стана ясно от кого
Мнозинството в съдийската колегия на Висшия съдебен съвет на практика лустрира днес един от кандидатите за шеф на районния съд в Свиленград. Смайващо, сянката на Държавна сигурност стана аргумент срещу дългогодишен магистрат, който вече е бил начело на този съд в „ново време“ и в момента временно го управлява. Изваждането на ДС като мотив „за“ или „против“ някого е прецедент в историята на съдебния съвет. Случва се на 27-а година от т.нар. преход, след като лустрацията отдавна бе отречена от Конституционния съд и не е предвидена в закона.
Въпросът бе повдигнат от Галя Георгиева. Най-силен в изказа по темата обаче бе представляващият Димитър Узунов. „Наличието в списъците на сътрудниците на ДС е основателно съмнение за зависимост. Аз лично не желая един съдия да е зависим!“, обяви членът на ВСС, станал публично известен като „човека на Бойко“ в съвета (така поне го наричат „двете каки“).
Днес съдийската колегия трябваше да реши кой да оглави ключовия граничен съд в Свиленград за идните 5 години. Кандидатите бяха двама – „старият” шеф Христо Георчев (изкарал мандат 2008-2013 г.) и „пришълецът” от районния съд в Пловдив Живка Петрова. С 8 срещу 5 гласа спечели Петрова. Абсурдното бе, че вместо да разсъждават върху качествата, концепциите, способностите на кандидатите в съвета се захванаха с ДС. И Георчев се оказа „опозорен“ с факта, че преди 10 ноември, когато е бил шеф на следствието в Свиленград, се е водел и щатен служител на ДС. Според изискванията за единния следствен апарат от онова време щатни на ДС са всички следователи на такива позиции. С подобна биография са и членове на Висшия съдебен съвет и никой дотук не бе видял нищо позорно в това.
Да, ама не – като няма аргументи, идва ДС
Сянката на бившите служби изневиделица грейна насред изслушването на Христо Георчев за визията му за управление на съда в Свиленград занапред. По новите правила на закона на проведено общо събрание след изслушване на двамата кандидати магистратите са подкрепили именно него за председател. За Георчев вече пред съвета се изказа и главният инспектор Теодора Точкова, която е съдия от региона.
Конкурентът Живка Петрова също е отговаряла на въпроси на съдиите. По време на изслушването й от ВСС тя също направи добро впечатление, но атаката срещу опонента й обезсмисли всичко останало.
„Били ли сте агент на Държавна сигурност?“, отвори темата Галя Георгиева с въпрос към Георчев. „Кълна се в децата си, никога не съм бил агент на ДС!“, категоричен бе той.
„Ще направя сравнение между двете кандидатури. Едната на колегата Георчев, който е на 61 г., и на Живка Петрова, на 41 г. Понякога опитът създава и провокира небрежно поведение. А колегата Георчев не беше коректен – отворих в интернет страницата на Комисията по досиетата и намирам решение от 28 октомври 2009 г., с което е обявен за щатен служител на ДС“, обяви след излизането на кандидата Галя Георгиева. Пропускайки факта, че нароченият магистрат отговаряше на въпрос дали е бил агент. И заяви подкрепа за Живка Петрова.
„Наличието на г-н Георчев в списъците на сътрудниците на ДС е основателно съмнение за зависимост. Аз лично не желая един съдия да е зависим. Ще подкрепя другата кандидатура“, обяви Димитър Узунов.
Недопустимо е
За мен Христо Георчев отговаря на условията на закона, професионалните и нравствените му качества не са дискредитирани, да бъде дисквалифициран на основание възраст или принадлежност към определени структури е недопустимо, включи се Калин Калпакчиев. И добави: „Най-малкото защото при липсата на информация се стига до уронване достойнството на наши колеги, което не се случва за първи път. И се насажда омраза“.
Най-сериозният аргумент обаче бе, че дебатът за Държавна сигурност никога не е воден от ВСС, съветът не е излизал с принципно становище по този въпрос и подхвърлянето му в момента е псевдоаргумент.
Георчев участва в три процедури за избор на председател на районния съд в Свиленград, има три становища на етичната комисия за него и нито веднъж не е споменаван „проблемът ДС“, включи се Юлия Ковачева. „Ако колегите смятат, че това обстоятелство е надделяващо, въпросът трябваше да го обсъдим в комисията по професионална етика. Не сме в ситуация на изненада – решението на комисията по досиетата е от 2009 г. Не е редно изведнъж този въпрос да изскочи на дневен ред, защото сме прочели нещо в интернет. Най-малкото се изискваше коментар на данните от това решение на комисията по досиетата, какво означават те. А не изведнъж да казваме, че един съдия е зависим. Зависим от какво? Подхвърлят се спекулации и се изваждат факти в последния момент, защото нямаме какво друго да си кажем“, категорична бе Ковачева.
А останалите?
„Ако Галя Георгиева и Димитър Узунов иницират дебат по интересните си въпроси ще поговорим надълго и нашироко за принадлежност към служби, организации, тайни общества преди и след 10 ноември“, предложи Камен Иванов.
„Ако вече ще се съобразяваме и с ДС, да отложим днешния избор, да обсъдим и да се произнесем принципно за всички кандидати занапред. Това не е ситуация, относима само към Христо Георчев, а към десетки други магистрати, които са в тези списъци“, поиска и Соня Найденова.
Срещу аргументи, почиващи на ДС се обяви и председателят на ВАС Георги Колев.
Дебат по същество обаче не бе насрочен, настояванията потънаха в гласуване.
Интересно, наистина ли мнозинството в съвета мисли, че може за секунди да осъжда хора и преобръща съдби само за да нагоди един избор? Недостойно е.
Уви, аргументите не докосват наглостта. На хунвейбините им е все тая.
mandata e 5 godine ,ediniyat e na 61 drugiat e 41 ,sus DC ili bez toi si e pensioner
Нали знаете, че ако възрастта е критерий, ще иде реч за дискриминация. На времето проф. Живко Сталев беше на 73 г., или малко повече дори, стана член на Конституционния съд с мандат от 9 г. Тогава предпочитаха мозъка пред фейса, пък Сталев си подаде оставката след няколко години.Но ако бяха коректни във ВСС нямаше да говорят за ДС, а за простички неща, например, не бихме желали мандатът в този съд да се прекратява предсрочно,( знаете, че те се пенсионират на 65 г) и т.н. А те по католиците и от папата, ама такива и Богу не са драги, между нас да си остане!
Abe DeFakto,shto ne se ponteresuvate kolko dela ima durtiat prez cyalata si karirera na sudia,i kolko ima „prishuleca“ ,i vie ste edni podlogi na BSP ama aide ,nali e lesno da se pishe pomia,a ne istina.Drugiat kandidat idva ot nai-natovarenniat sud v Bulgaria i sus sigurnost ima pone 30 moje i 50 puti poveche dela ot DS choveka deto se kunle v decata si,aide molya prochetete malko poveche.