След лутания, колебания и недомлъвки кой занапред ще стопанисва Съдебната палата в София, отговорът стана ясен на заседанието в четвъртък.
Пленумът на Висшия съдебен съвет взе принципно решение – съдебните сгради, в които са настанени съдилища и прокуратури, се стопанисват от председателя на най-вишестоящия съд. Ако в сградите са само прокуратури, съответно – от ръководителят на най-вишестоящата прокуратура. При констатирано неефективно стопанисване това право се отнема.
В Съдебната палата в София са настанени няколко съдилища и прокуратури, там е и главният прокурор. Най-вишестоящият съд е Върховният касационен съд и, според принципното решение на ВСС, неговият председател ще е стопанин на палатата. Както винаги е било досега.
Проблемът избуя след конституционните промени, преповторени в Закона за съдебната власт, с които управлението на недвижимите имоти на третата власт се прехвърлиха от Министерството на правосъдието на ВСС. Това наложи съветът да упълномощи стопани на палатите из страната, които да сключват обществени поръчки, договори за ремонт и т.н.
Въпросът бе сложен на масата от Лозан Панов с настояване за яснота, тъй като до момента той бе с вързани ръце по стопанисването на Съдебната палата в София.