Последни новини
Home / Законът / Лов за журналисти в Турция

Лов за журналисти в Турция

Defakto.bg
Извънредното положение в Турция продължава, а арестите не спират.
Сега на мушката са журналисти от опозиционното издание „Джумхюриет“, обвинявани от режима на Ердоган като „гюленисти“.
От лятото насам повече от 35 000 души бяха арестувани, а хиляди други – уволнени или отстранени от работа. Сред тях са магистрати, преподаватели, учители, военни, държавни служители.
Турската полиция задържа главния редактор на опозиционното издание „Джумхюриет“ Мурат Сабунджу. Освен него властите са издали и заповеди за арест на 13 журналисти от ежедневника, съобщава Си Ен Ен Тюрк, цитиран от БГНЕС.
Заповед за задържането има и срещу изпълнителния председател на борда на вестника Акън Аталай, който все още е в неизвестност. Задържан е и журналистът Гюрай Йоз, съобщава Анадолска агенция. Според държавната медия вече са били претърсени и домовете на Сабунджу и Аталай.
Правителствената операция срещу „Джумхюриет“ е заради предполагаемите действия на вестника „от името на“ движението на проповедника Фетхулах Гюлен и забранената Кюрдска работническа партия ПКК. Предишният главен редактор на опозиционния вестник Джан Дюндар напусна след осуетения опит за преврат и обяви, че вече не вярва на правосъдието. Той бе осъден на първа съдебна инстанция на пет години и 10 месеца затвор за разгласяване на държавни тайни във връзка със случай, който предизвика гнева на президента Реджеп Ердоган. След това той получи разрешение да остане на свобода в очакване на решението на апелативния съд, но успя да напусне Турция, като се предполага, че е в Германия. Властите обаче задържаха съпругата му.
Вчера Анкара уволни още 10 000 държавни служители в рамките на продължаващата чистка в страната срещу предполагаемите извършители на преврата от 15 юли.
Чистката след преврата засегна и кюрдското малцинство в страната, което представлява около 15% от населението. Вследствие на правителствените мерки бяха закрити редица кюрдски медии, а множество държавни служители бяха уволнени заради предполагаеми връзки с ПКК.
На този фон на вихреща се „демокрация“ българските власти експулсират в Турция всички, опитали да потърсят на наша територия, като държава от ЕС, закрила срещу режима на Ердоган. След скандала „Бююк“, върнат въпреки отказа на българските съдилища да го екстрадират в Турция, противницина режима бяха директно предавани, без възможност да подадат молби за убежище, без право да бъдат изслушани от съда. А българските граждани разбират за станалото от турските медии.

About De Fakto

Проверете също

Ивайло Дерменджиев: Адвокатурата е притеснена от политическите намерения за промени в Конституцията.

Българската адвокатура е притеснена от политическите намерения за промени в Конституцията. Това заяви за БНР …

ВАС окончателно: Партия „Единение“ на бившия зам. земеделски министър Иван Христанов няма да участва в местните избори

  Тричленен състав на ВАС остави без разглеждане жалбата на Политическа партия (ПП) „Единение“, чиито …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

six − five =

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.