Руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев е бил задържан с подкуп. Той е заподозрян, че е изнудвал представители на „Роснефт“, съобщи БНР.
Според Следствения комитет на Русия той е бил арестуван при контролираното предаване на 2 милиона долара в брой. Прессекретарят на следствената служба Светлана Петренко заяви, че полицията е подслушвала телефона на Улюкаев от лятото на тази година. При разговорите му с представителите на „Роснефт“ за приватизацията на „Башнефт“ са звучали заплахи. При задържането си Улюкаев се опита да позвъни на покровители, но напразно, добавя още тя.
Според следствието Улюкаев е получил два милиона долара, за да даде положителна оценка от страна на министерството на икономическото развитие, което да позволи на „Роснефт“ да получи контролния пакет акции на „Башнефт“. От „Роснефт“ коментирали, че всъщност сделката с приватизацията на 50% дял от „Башнефт“ е чиста и няма нищо съмнително, но анализатори в икономическата област твърдят, че арестът на министър Улюкаев е удар по лобито на всесилния ръководител на „Роснефт“ Игор Сечин.
Говорителят на Кремъл обяви, че президентът Путин е бил в течение на специалната операция през цялото време.
Улюкаев е най-високопоставеният руски държавник, задържан от разпадането на бившия СССР през 1991г. насам.
Няколко руски медии цитират свои източници, според които контраразузнаването (ФСБ) е „разработвало“ Улюкаев поне от една година насам. С това се е занимавал отделът за вътрешна сигурност на Федералната служба за сигурност. В края на лятото съдът е разрешил и подслушване на телефона на министъра.
В официалното съобщение се твърди, че парите са взети във връзка с оценката на министерството, позволяваща на „Роснефт“ да купи държавния пакет акции на „Башнефт“. През октомври „Роснефт“ придоби малко над 50% от „Башнефт“ срещу 330 млрд. рубли (около 5 млрд. долара).
Официалното съобщение бе разпространено в 2:33 тази нощ московско време. По-късно Песков, говорителят на президента разясни, че Путин е бил в течение на хода на операцията срещу Улюкаев.
Няма коментар от премиера Дмитрий Медведев, не е ясно кой ще ръководи министерството при отсъствието на Улюкаев.
Сергей Швецов, първи зам.управител на централната банка на Русия, коментирал, че съобщенията за наказателно преследване на Улюкаев му звучат абсурдно. „Много уважавам Алексей Валентинович. Той е последният, когото бих заподозрял в нещо подобно. Написаното в медиите изглежда абсурдно. Нищо не е ясно в момента“, цитира думите му РИА „Новости“.
Компанията „Башнефт“ е собственост на Владимир Евтушенков – един от най-богатите хора на Русия, но той бе арестуван през септември 2014г, пише Дневник. По обвинение за пране на пари в особено големи размери. Още тогава се коментираше, че най-вероятно това е натиск върху него да се откаже от петролната компания по схема, позната от ликвидирането на ЮКОС.
Няколко месеца по-късно „Башнефт“ стана държавна и започна търсенето на кандидат тя да бъде продадена. През октомври 2016г. се състоя „приватизация“ – без конкурс (макар че се интересуваха 10 компании) тя бе купена от държавната „Роснефт“ и още през юли Улюкаев каза, че купувачът е неподходящ, а през август категорично обяви, че „държавни компании не бива да участват в приватизацията“. Месец по-късно той обясни, че има начин „Роснефт“ да се третира като недържавен участник, възползвайки се от текст в закона, определящ, че това се прави в името на развитието на фондовия пазар.
Путин се дистанцира от схемата като каза че „Може да ви се стори странно, но бях малко удивен от тази позиция на правителството. Но тя е такава и преди всичко това е позиция на финансово-икономическия блок в него“.