Пленумът на Висшия съдебен съвет изрази положително становище по проекта за изменение на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право” и професионална квалификация „юрист”. Това лаконично съобщи пресцентърът на ВСС, след като точката мина без дебат в днешния дневен ред. С добавката, че в становището на съвета „се отбелязва необходимостта да бъдат отчетени получените от органите на съдебната власт забележки“.
А става дума за важна реформа в правното образование, която предвижда въвеждането на единен държавен изпит, само редовно обучение по „Право“ занапред, включването като задължителни на дисциплини като „европейско право“ и „права на човека“ и др.
Възражения има срещу някои пунктове от наредбата. Някои съдилища не са съгласни с премахването на задочното обучение, от ВКС пък имат възражения по комисията на единния държавен изпит. Според върховните съдии тя трябва да се ръководи не от преподавател от същия ВУЗ, а от външен, съобщи „Правен свят“.
А онзи ден председателят на СЮБ Владислав Славов призова колегите си за радикални промени в университетите, където се изучава право, свързани най-вече с редуциране на броя приети лица и създаване на условия за студентите, така че да излизат „качествени кадри“.