„В последния месец имаше много спекулации за моето бъдеще в пресата. Не взех това решение лесно. Занапред ще се боря за европейския проект от национално ниво. Направих най-доброто, на което съм способен, за да подобря всекидневието на европейците“, заяви председателят на ЕП. Той не позволи да му бъдат зададени въпроси.
Така 60-годишният Шулц може да се окаже и съперник за канцлерския пост на Ангела Меркел.
Мартин Шулц работеше в институциите на ЕС в последните 25 години. Той бе избран за пръв път за председател на ЕП като представител на социалистите и демократите през 2012 година. Договореността между левицата и десницата в ЕП предполага 5-годишният мандат на председателя на бъде поделян поравно между двете групи.
След изборите за ЕП през 2014 г. Шулц отново пое председателския пост с мандат до края на тази година. Предстои да се изясни как властта в институциите на ЕС ще бъде поделена в следващите две и половина години покрай изтичането на мандата и на председателя на Европейския съвет Доналд Туск (ЕНП) и с оглед на това, че Европейската комисия също е председателствана от представител на ЕНП – Жан-Клод Юнкер.
Председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) в Европейския парламент Манфред Вебер съобщи, че групата ще представи през декември своя кандидат за следващ председател на ЕП. Вебер отказа да отговори дали самият той би се кандидатирал след днешното решение на социалдемократа Мартин Шулц да се оттегли.
Трябва да уважим решението на Шулц и да отдадем дължимото на работата, която той свърши, коментира Вебер. Той добави, че ЕНП ще представи убедителен кандидат, излъчен след вътрешнопартийни избори.
Вебер заяви, че основна задача е „екстремистите“ в ЕП да бъдат оставени без влияние при взимането на решенията на институцията. Трябва да осигурим стабилност, поясни той.
Вебер обаче не изключи групата му да подкрепи консенсусен кандидат от друга от основните, проевропейски блокове в парламента, което включва либерали и зелени.
По-късно в четвъртък френският евродепутат Ален Ламасур се кандидатира за поста председател на Европейския парламент.
„Европа преживява безпрецедентна криза – вътрешна и външна. Единството на европейските държави е поставено под въпрос. Необходими са кардинални мерки за укрепване на солидарността между страните от Европейския съюз. Готов съм да работя за това с всичките си сили“, заяви в комюнике Ламасур. Той подчерта, че се кандидатира от Европейската народна партия (християндемократите) – най-голямата формация в ЕП.
За поста се кандидатира и ирландката Мейрийд Макгинес.