На 29 ноември предстои дискусия по вечната тема как законите да станат по- ефективни и предвидими. Този път повод е книгата на Яни Киров „Български истории. Картография на правото в България около 1900“ на издателска къща “ Жанет 45″. Модератор на събитието ще бъде Иванка Иванова, директор на Правната програма на Институт «Отворено общество“, която ще е представя събитието.
Ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с нестихващата критика на законодателството и законите в България. Както след 1878, така и днес законите се творят с шеметно темпо, със съмнително качество и в количество, смущаващо самите специалисти. Aко стремежът тогава е бил да се модернизира oбществото чрез внос на модерно право от Европа, днес мотото е хармонизация с европейското законодателство. Европа отново е моделът, a състоянието у нас – до болка познато: лекомислие, недомислие, хаос. Решението се търси в нови и по-добри закони, чието (въз-)действие да бъде по-eфективно и дори предвидимо. Но не e ли това затворен кръг?… Може би очакванията ни са твърде високи? Защо са лоши законите? Може би трябва да коригираме предстaвите си за тях? И кaкво изобщо се случва със закона у нас?
Тези и други въпроси ще бъда тема на дискусията, която ще се опита да постави юридичeския дискурс в един по-широк обществен и исторически контекст. Тази цел преследва и книгата на Яни Киров, която ще послужи за основа на дискусията, казва Иванова.
Участници в дискусията ще бъдат: Яни Киров, историк (Dr. Phil., Albert-Ludwigs-Universität