Defakto.bg
Прокуратурата разследва причиняване на смърт и щети по непредпазливост
Министерският съвет обяви 12 декември за Ден на национален траур след трагедията в Хитрино.
7 вече са жертвите на най-тежката железопътна катастрофа в България, 29 са ранените. Малкото шуменско село Хитрино е почти сринато, след като на 10 декември сутринта товарен влак с цистерни, пълни с пропан бутан и пропилен катастрофира на гарата в Хитрино, 12 вагона детайлираха и 2 цистерни избухнаха. Взривът отнесе гарата, съседните постройки, част от селото.
Първоначално бе съобщено за 4 загинали и 12 ранени.
За броени минути животът на хората от Хитрино се срина. Те останаха без близки, приятели, съседи, без дом.
Жителите на селото са евакуирани, повечето при близки, 14 са в кризисен център в Шумен.
На мястото на трагедията се стекоха премиер, министри в оставка, главният секретар на МВР, шефът на пожарната, депутати. Създаден е извънреден кризисен щаб, ситуацията се обостря заради изтичане на газ, е новината от тази сутрин. „Влизането в селото е опасно за живота и здравето, хората да не правят опит да се връщат по домовете си, ще намерил начин да дадем фураж на животните“, обяви главният секретар на МВР Георги Костов.Новоизбраният президент Румен Радев посети в шуменската болница пострадалите от трагедията в Хитрино и изказа своите съболезнования към близките на загиналите и призова за солидарност. Той заяви, че след като встъпи в длъжност като президент, няма да допусне хора, изгубили домовете си при бедствия, да живеят години наред във фургони и в ненормални условия.
В неделя Радев участва в заседанието на кризисния щаб в с.Хитрино.
Прокуратурата започна разследване на трагедията, в екипа са включени следователи от Националната следствена служба. Пред съдия са разпитани тримата машинисти.
Говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова заяви, че е много рано да се назоват конкретните причини за катастрофата. Работното обвинение е за причиняване на смърт и на материални щети в изключително големи размери по непредпазливост, за което законът предвижда наказание от 5 до 15 години лишаване от свобода.
Според събраните първоначални данни има скъсване между 5 и 6 вагон, но не е ясно дали това е причината за инцидента, или следствие от него. Свалени са данните за скоростта на влака и в момента са в Националната следствена служба за да бъдат разчетени. Работи се по версия, че влакът е влязъл в гарата с превишена скорост.
Тази сутрин започва операцията по източването на цистерните, която ще продължи най-малко две денонощия.
Имотите на гражданите или по-точно техните останки се охраняват от жандармерията, съобщи БГНЕС. Хората, останали без дом, ще получат на първо време еднократна финансова помощ. Изплащането й започва от днес и тя е в размер на 325 лева. Това обяви пред Нова тв социалният министър в оставка Зорница Русинова. Най-късно в понеделник междуведомствената комисия, която оценява щетите, трябва да представи доклад с предложения за справяне с бедственото положение.
Дни преди трагедията в Хитрино, Министерство на транспорта е предложило промени в Наредба № 59 от 2006 г. за управление безопасност на безопасността в железопътния транспорт, съобщи БГНЕС. Това е станало след получено уведомително писмо от Европейската комисия относно неизпълнение на задължението на България за правилно транспониране на Директива на Европейския съюз относно безопасността на железопътния транспорт.
Поклон пред паметта на загиналите! Кураж за оцелелите.
Като след всяка подобна трагедия, властта обещава бързи и адекватни действия. Но хората на обещания не вярват. След трагедиите в Бисер и Аспарухово част от пострадалите все още живеят във фургони.
Ужасът в Хитрино повдига маса въпроси. Най-важният: защо се случи?