Последни новини
Home / Избрано / Отпуска без съгласие на служителя? По изключение – може.

Отпуска без съгласие на служителя? По изключение – може.

Defakto.bg

 

Тодор Капитанов, юрист

Казус: При какви условия работодателят може да даде едновременно платените отпуски на всички работници и служители и може ли това да стане без тяхно съгласие?

Отговор: Ако производството спре  за известен период от време, работодателят има право през този период да даде на работниците и служителите да ползват своите платени отпуски и без тяхното съгласие.

Платеният годишен отпуск се разрешава на работника или служителя наведнъж или на части, от които най-малко половината се ползва наведнъж през календарната година, за която се полага отпускът. Той се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.

Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася.

Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на същата година, освен ако ползването му е отложено за следващата календарна година по реда на чл. 176 от Кодекса на труда.

В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.

Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от пет работни дни, както и при случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага, както и при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители.

Справка: Член 172 и 173 от Кодекса на труда.

About De Fakto

Проверете също

Министър Зарков представи екипа и приоритетите си. Отчаяно се нуждаем от нов затвор, каза той

Подготовка на законите, необходими за изпълнение на Националния план за възстановяване и устойчивост въпреки липсата …

Заради административен произвол съдът отмени глоба от 1000 лв. на Елена Фичерова, наложена от Сотир Цацаров

Софийският районен съд отмени наказателно  постановрение за глоба от 1000 лева глоба на Елена Фичерова, …

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.