В края на заседанието си днес съдийската колегия стигна и до гласуване на мерки в помощ на съдиите и служителите от Софийския районен съд.
Предложението бе на Соня Найденова, Галина Карагьозова, Камен Иванов и Калин Калпакчиев. Те бяха описали седем мерки, в резултат на срещата със съдиите и служителите от протеста миналия петък.
В хода на обсъждането отпадна една мярка – бързо да се обяви конкурс за съдии в Софийския градски съд, за да се освободят командированите кадри от СРС.
Иначе мерките са:
Единодушно, с 12 на 0 възлагат функционален анализ на външна фирма, която да изследва и оцени функциите на администрацията в СРС и да даде предложения за мерки, разпределяне на натовареност, структурни промени и т.н.
А след това може да се мисли и за промени в новия класификатор на длъжностите администрацията на съдилищата.
Следващата мярка е да се довърши процедура за преместване на магистрати от страната в СРС, по която има 17 висящи молби. Това трябва да стане до 20 януари. После ще стартира нова процедура за преместване в СРС.
Третата мярка е осигуряване на експертен ресурс за подобряване на действащите електронни системи за управление на делата, за случайно разпределение на делата и системата за измерване натовареността на съдиите в СРС. Колегията ще предложи на пленума на ВСС с това да се занимае ресорната обща комисия по информационни технологии. Точката се внася на заседанието на пленума този четвъртък.
Макар и с двама „против” – Георги Колев и Каролина Неделчева, колегията реши също да организира среща с главния инспектор и инспекторите от Инспектората „по организационни въпроси”. Мярката е заради казаното от съдиите и служителите от СРС, че при тях текат постоянни проверки безкрай, често те се извършват не от инспектори, а само от експерти, които демонстрират безобразно поведение. Посочено бе, че експерт е крещял по коридора на съдии и служители.
А и главният инспектор Теодора Точкова днес заяви готовност за срещи.
Петата мярка е да се допълни годишната програма на НИП със специализирани обучения за новоназначени съдебни служители в СРС..
Последната, шеста мярка – комисията по натовареността плюс работна група ще се заемат с изготвянето на предложения за законодателни промени по подсъдността на делата в СРС. Става дума за заповедни производства, потребителски спорове и други. Съдии например казаха в петък, че при потребителските спорове може да се предвиди те да се решават по мястото, където е извършено нарушението, а не по седалището на ответника, което най-често е в София.
Тук Светла Петкова и Галя Георгиева се опитаха да прокарат идея въпросната работна група на място да проверява състоянието на съда, както е било в СГС, но срещнаха отпор. И Петкова оттегли предложението си.
Юрист съм – специалист по трудово право Имам готов класификатор