Военна прокуратура му търси отговорност за нагласена поръчка за униформи
Първият обвинителен акт срещу военния министър в оставка Николай Ненчев влезе в съда.
Столичната военно-окръжна отговорност търси отговорност от Ненчев и от шефа на ивестиционната дирекция в МО Венислав Цанов за тежко длъжностно престъпление по чл. 282, ал. 3 НК, довело до загуба за повече от четвърт милион лева. Става дума за нагласена обществена поръчка за ушиване на военни униформи – стопирана, за да бъде спечелена от втория класиран кандидат.
Ненчев има и друго обвинение за престъпление по служба заради скрити договори за ремонт на МИГовете, случаят още се разследва.
Ето съобщението на прокуратурата за внесения обвинителен акт днес:
„Министър Николай Ненчев /в оставка/ е обвинен, че като действащ министър през периода 16 декември 2014 г. до 26 януари 2015 г. е склонил умишлено подчинения си директор на Дирекция „Инвестиции в отбраната” Венислав Цанов да не изпълни свои законови задължения по Закона за обществените поръчки и да осуети подписването на договор с участник, спечелил такава поръчка за изготвяне на военно облекло. Това неправомерно прекъсване на законовата процедура било направено с цел обществената поръчка да бъде спечелена от втория класиран – „Интендантско обслужване” ЕАД, защото така било обещано от самия министър пред ръководството и работниците на това дружество.
Венислав Цанов е обвинен, че като директор на Дирекция „Инвестиции в отбраната” – МО и възложител по обществената поръчка, не изпълнил служебните си задължения по ЗОП, не обявил в срок класирането и кой е спечелил поръчката и не сключил договор с този участник. Това било извършено от него както с цел да се осигури договор на втория в конкурса, така и с цел той да запази службата си като директор, след като от министъра му било отправено предложение за прекратяване на служебното правоотношение по Закона да държавния служител.
Целта на двамата съучастници била постигната: „Интендантско обслужване” ЕАД сключило Рамково споразумение за доставка на военно облекло и два последващи договора, по които Министерство на отбраната е платило цена, по-висока от първоначалната с близо 260 хиляди лева.
Случаят е особено тежък поради проявената упоритост при извършването на деянието от министър и държавен служител с висок ранг и настъпването за вредни последици в особено големи размери за Министерство на отбраната.“