Покрай празниците се налага да възлагаме дежурства на някои от служителите си дежурства, а от други искаме да са на разположение. Според закона – има ли разлика между време на разположение и дежурство на служител, който работи по трудов договор. Смята ли се за работно време и за кое как се плаща?
Отговор: Дежурствата и времето на разположение по трудов договор са уредени в трудовото законодателство.Дежурството се отчита и плаща като труд, положен в работно време.
През времето на разположение работникът или служителят се намира в състояние на готовност незабавно щом бъде извикан, да изпълни трудовите си задължения. Това изпълнение на трудовите задължения е извън работното време на конкретния служител за разлика от дежурството. Времето на разположение не се отчита като работно време, но се заплаща.
За времето, през което работникът или служителят е на разположение на работодателя и се намира извън територията на предприятието в място, уговорено между тях, се заплаща допълнително трудово възнаграждение за всеки час или за част от него в размер не по-малък от 0,10 лв. А фактически извършената работа през времето на разположение се отчита и заплаща като извънреден труд според чл. 3, ал. 4 от наредбата.
В този смисъл има и практика на Министерството на труда и социалната политика.
Справка: Наредба №2 от 22.04.1994 г. за реда за установяване на задължение за дежурство или за разположение на работодателя, чл. 10 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.