Тодор Капитанов – юрист*
Попитахте дали на работника се полагат средства за командировка, ако по време на командировката постъпи в болнично заведение.
Отговор: Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.Командироване за срок, по-дълъг от 30 календарни дни, се извършва с писмено съгласие от работника или служителя.
На командирования работник или служител за всички календарни дни, необходими за изпълнението на задачата, за дните на пътуването и почивните и празничните дни, се изплащат освен брутното му трудово възнаграждение и пътни, дневни и квартирни пари.
Квартирните пари, които той има да получава, са в размер на действително платеното, установено по представен от него документ, но не повече от утвърдената от командироващия го сума за една нощувка.
Не се допуска компенсация между отделните нощувки.
Не се заплащат квартирни пари, когато е ползвана държавна или обществена квартира, когато командировката е в населено място, където живее командированият или семейството му.
За дните, през които заболелият е постъпил на лечение в болнично заведение, той също няма право на дневни и квартирни пари.
Справка: Член 121 от Кодекса на труда и чл. 2, 4, 24, 26, 27 и 28 от Наредбата за командировките в страната.
*Авторът е Изпълнителен секретар на КНСБ, консултант и специалист по публични лекции в областта на трудовите и социални въпроси, комуникациите и публичния сектор