Несъответствия в имотните декларации на 323 представители на властите у нас откри Сметната палата. Проверката е за декларациите, подадени през 2016 г.
Любопитното е, че близо една трета от тях – 100 души са съдии, прокурори, следователи, един инспектор и един член на ВСС.
Несъответствията са в две групи – при подаване на ежегодни декларации и уведомления и при встъпителни и финални декларации.
От проверените общо 14 261 лица с ежегодна декларация или уведомление нарушителите са 252-ма.
От проверените 743 лица, подали финална и встъпителна декларации, несъответствия има при 71.
От Сметната палата напомнят, че в публичния регистър се декларират също имущество и задължения на съпрузите и на ненавършили пълнолетие деца.
За нарушенията са уведомени НАП и председателят на ДАНС.
Магистратите с неточни декларации се поделят поравно между съдии и прокурори – по 42-ма, има и 4 следователи. Те са от всички нива на съдебната власт, има включително съдии от ВКС и ВАС, прокурори от ВКП, следовател от НСлС.
Повечето са пропуснали да декларират придобивки на половинките си, започвайки от акции, дворно място, апартамент и приключвайки с покупка на стар автомобил. Неколцина не са описали доходи от наеми (сумите не са фрапиращи, от порядъка на около 4000 лв.) или учредени ипотеки.
Членът на ВСС, при когото е установено несъответствие в декларацията, е варненската съдийка Даниела Костова. Тя не написала данни за участието на съпруга й в новоучредено „Фиделитас груп“ ЕООД. Инспекторът с неточна декларация е Генади Георгиев.
Грешки в декларациите при постъпване или напускане на системата са допуснали 5 съдии, 4 прокурори и 1 следовател.
От 1 януари тази година магистратите и членовете на ВСС вече декларират имуществото си не пред Сметната палата, а пред съдебния Инспекторат.
С несъответствия в декларациите от другите власти са бившите вицепремиери Меглена Кунева (доходи на съпруга) и Ивайло Калфин (неописана ипотека). Има депутати, кметове, областни управители.